Myšlenka, že by hráč na lesní roh uměl současně hrát i na fagot, violu a třeba bicí, je zcela mimo realitu (omlouvám se tomu jednomu hudebníkovi, který právě tuto kombinaci zvládá, avšak současně ho ujišťuji, že je v dobrém smyslu toho slova tím, čemu se říká anomálie). Stejně tak v hudební teorii není možné znát kompletní díla a životopisy všech skladatelů, znát pravidla komponování atd. Prostě je to tak objemný soubor informací, který si jen těžko může někdo zapamatovat. A tak nakonec každý pracuje jen s tím, co ke své hudební produkci potřebuji. Najde si výseč celého oboru, která mu je prospěšná a s tou pracuje a obvykle mu to stačí. A tady jsme u podobnosti s tradingem. A nejen s ním. Nicméně jsme na serveru o obchodování a tak napíši, co považuji za nezbytné znát já.
V první řadě musím říci, že celá řada nováčků celkem zbytečně důvěřuje tomu, že čím větší objem informací načerpá, tím více úspěšní budou. Není to tak, protože pokud ty informace nejsou zaměřeny na konkrétní cíl, nebudou k ničemu užitečné. Jen drobný příklad. K čemu vám bude znalost principu fungování chladícího systému reaktoru jaderné ponorky, když jste obchodním zástupcem firmy prodávající jahody a rýži. Jistě, u piva bude vaše znalost oceněna údivem posluchačů (tedy pokud to pochopí), ale díky tomu neprodáte ani jedno zrnko oné rýže navíc. Osobně jsem přesvědčený o tom, že stačí znát jen několik základních věcí, které je však nutné následně pozvolna rozvíjet.
Typ obchodníka – musíme se rozhodnout, jakým typem obchodníka chceme být. Jestli chceme dlouhodobě investovat nebo jestli chceme být intradenní trader. Musíme zjistit, jak dlouho udržíme svoje nervy v otevřené pozici, ať už je zisková, nebo ztrátová. Musíme se rozhodnout, kolik času tomu chceme věnovat a hlavně proč.
Práce s platformou – musíme umět zadat příkazy. Musíme znát typy těchto příkazů. Musíme se naučit zadávat Stop-Loss a Take-Profit. Musíme umět vložit nebo odebrat indikátor nebo oscilátor, zakreslit linii, přidat si popisek. Musíme se naučit i takovou drobnost, jakou je přizpůsobení si grafu tak, aby nám bylo příjemné se do něj hodiny dívat a neměli jsme tam jen černo-zelené něco. Prostě nikdy nebudeme umět jezdit našim automobilem zvaným trading, pokud nebudeme umět zařadit první rychlostní stupeň jen proto, že jsme se nenaučili, kde je řadicí páka.
Money-management – musíme se naučit, jak vypočítat velikost pozice. Musíme si najít naši hranici přijatelného rizika. Musíme kdykoliv vědět, kolik riskujeme.
Chápu, že v globále bude věcí k učení mnohem více, ale jejich naučení by si měla vyžadovat cesta a směr, kterým jdeme. Musíme se učit nezbytné, nikoliv to, co jsme si kdysi dávno napsali, bez bližších souvislostí, do našeho studijního plánu. Navíc, studium tradingu je plné vedlejších uliček a objížděk stejně tak, jako mnoha nápadů na nové, neprozkoumané. A proto si myslím, že na tomto serveru jsme neomylně na správném místě, protože ať nás o tradingu napadne cokoliv, s velkou pravděpodobností, hraničící s jistotou to tady najdeme.
Michal Uma