K sepsání tohoto článku mě inspirovalo dění okolo cen pohonných hmot a cen ropy na světových trzích. Jak asi většina lidí ví, kvůli dění na Ukrajině vystřelily ceny pohonných hmot v celé Evropě. Tento cenový nárůst byl doprovázen i silným nákupním tlakem na světových trzích s ropou, kdy ropa Brent dosáhla na hodnotu 141 USD za barel. Ovšem co se po atakování této ceny nestalo? Z ničeho nic, se ropa vydala směrem na jih. Problém ovšem spočívá v tom, že ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích zůstaly. Jak se k tomuto jako trader postavit?
Hedging nefunguje
Jednou z možností, která se do dnešních dní dala používat, byl hedging cen pohonných hmot, formou otevřené obchodní pozice na ropě. Tuto strategii mohly volit jak logistické, tak dopravní společnosti, které si tímto zajištěním kompenzovaly nárůst fyzických pohonných hmot.
Obvykle lze díky tradingu udělat to, že když rostou ceny služeb nebo produktů, lze na burze nakoupit akcie společností, které tyto služby provozují.
- roste pojištění – koupím akcie pojišťoven
- rostou ceny letenek – koupím akcie leteckých společností
- roste cena elektroniky – koupím zlato
Takových to příkladů lze uvést velké množství a díky této strategii si lze velmi pěkně diverzifikovat jak svůj kapitál, tak i své životní preference.
Ovšem to, co se nyní odehrává na trhu s ropou, jde právě proti této strategii. Ceny ropy totiž během minulého týdne velmi silně propadly, ovšem ceny na čerpacích stanicích zůstaly.
Jak situaci řešit?
V okamžiku, kdy selže hedging, je možné přistoupit ke strategii nic nedělání. Jak říká české přísloví: “kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Určitě není ostuda, si dát na pár týdnů od tradingu pauzu, nechat finanční trhy vybláznit a během této doby pracovat například na sobě, na svých obchodních znalostech, strategiích, anebo z tohoto světa zcela vystoupit a věnovat se rodině nebo jiným aktivitám.
Další možností, když selže hedging, je zvolit metodu ještě většího hedgingu. Respektive svůj kapitál rozmělnit do mnohem více tržních segmentů finančních i nefinančních aktiv. V období zvýšené volatility, kdy si trhy „pohrávají“ s obchodníky a jeden falešný break out střídá druhý, je vhodné vlastnit více aktiv, čímž se volatilita finančního zůstatku výrazně snižuje.
Alternativní investice
V obdobích, kdy finanční trhy sužuje krize, mají silnou tendenci nabývat na hodnotě aktiva nefinanční, jako jsou různé sběratelské předměty, kolekce atd. Tento druh alternativních investic je velmi vhodný mít v portfoliu právě kvůli krizím a nečekaným událostem, kterých jsme v poslední době svědky. Za alternativní investice lze považovat cokoliv. Od starého nábytku, přes sběratelské mince, známky, pokémony, starožitnosti, vína, zbraně, oblečení atd. zkrátka cokoliv, za co jsou lidé ochotní zaplatit.
Výběr alternativní investice je spíše záležitostí vkusu a toho, kam vás srdce táhne. Obvykle je tento druh investování provozován spíše z lásky k danému předmětu nebo oboru, než že by se jednalo o pouhou snahu zbohatnout. Nicméně i zde platí, že investování do alternativ předchází sebevzdělávání, díky kterému může člověk předejít špatným investicím.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass