Jak už to v této fázi ekonomického cyklu bývá, oči traderů jsou upřeny směrem k americké centrální bance (Fed) a odhadují, jak moc bude Jerome Powell a spol. šlapat na brzdu. Při vysokých inflačních tlacích a plné zaměstnanosti jsou to paradoxně zprávy o zpomalující ekonomice, které nakonec přinášejí akciím úlevu.
Jakmile totiž přijdou náznaky nižší spotřebitelské a investiční aktivity, bude polevovat i napětí na trhu práce, což ve výsledku bude znamenat nižší inflaci a nižší úrokové sazby.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (denní graf – D1):
A první vlaštovky zpomalování americké ekonomiky již přicházejí. Vyšší úroky začínají bolet realitní sektor. Hypoteční sazby se v USA vyšplhaly za poslední půlrok z 3,0 na 5,5 %. V kombinaci s rostoucími cenami nemovitostí to znamená zvýšení měsíční splátky o cca 40 % (viz grafy). Není se tedy co divit, že prodeje nových i starších domů prudce zpomalují. Ke konci roku se tak dá očekávat dostatek kapacit jak ve stavebnictví, tak v navazujících odvětvích.
Porovnání vývoje úroku 30leté hypotéky (oranžově) a indexu prodejů starších domů (šedě) v USA:
Vývoj indexu hypoteční splátky v USA:
Finanční trhy v posledních týdnech začínají cítit, že Fed zřejmě nebude muset poslat sazby nad 3 % a po několika letních zvýšení úroků o 0,50 % si dá pauzu. Jádrová inflace už totiž dokázala zpomalit z 5,2 % na 4,9 %, růst mezd zůstává relativně nízký a vláda prudce brzdí ekonomiku, když vytváří rekordní přebytky rozpočtu.
Další příchozí data mohou potvrdit nebo vyvrátit tento začínající trend. Nejdůležitější budou statistiky z trhu práce tento pátek. Pokud bude tvorba pracovních míst i růst mezd nižší než očekávaný, mohou sázky na růst úrokových sazeb klesnout a poslat akcie výše.
Je ale potřeba připomenout, že akcie na dnešních úrovních nejsou za výprodejové ceny. Podle ukazatele Forward P/E se index S&P 500 s aktuální hodnotou 16,4 dostává teprve někam k historickému průměru a má proto prostor pro další pokles. Zajímavější jsou z tohoto pohledu akcie menších společností z indexu S&P 400 MidCap nebo S&P 600 SmallCap, které nabízejí s Forward P/E okolo 12 mnohem více muziky za méně peněz.
Vývoj ukazatele Forward P/E pro indexy S&P:
Americký dolar také cítí menší podporu jestřábů z Fedu a koriguje ze svých rekordních úrovní. Zpomalení růstu HDP, inflace i výnosů dluhopisů je totiž nasnadě. Domácnostem v USA totiž nezbývá tolik peněz na utrácení, což je nyní ve finále dobrá zpráva.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ING, MT4, calculatedriskblog.com