Vzhledem k tomu, že Christine Lagardeová nemá za sebou žádnou rozhodovací funkci v centrální bance, nedá se na první dobrou zařadit mezi jestřáby nebo holubice. Dopad na kurz eura byl tedy prozatím minimální. Její názory o nastavení měnové politiky se dají pozorovat z jejího působení v MMF, kde podporovala progresivní a inovátorské přístupy jako např. programy QE a LTRO, se kterými přišel Mario Draghi.
Vývoj velikosti rozvahy Evropské centrální banky (v mil. EUR):
Osobně si tedy myslím, že nová prezidentka ECB se nebude bát v případě krize přijít s něčím novým ve stylu zvýšení inflačního cíle nebo cíleného úvěrování pro podporu ekonomiky. Navíc se o Christine Lagardové ví, že je velice dobrá politička. Pro své programy si tedy bude nejspíš schopna vyjednat podporu i v měnově konzervativním Německu.
Vzhledem k flexibilnímu přístupu by tedy měla být ECB pod novým vedením schopna držet euro slabé i v případě snižování sazeb v USA. V dnešní době utlumené inflace i ekonomiky v eurozóně se tak ECB bude snažit jakékoliv výstřelky měnového páru EUR/USD nad 1,20 korigovat směrem dolů, aby měnovou unií nevisela hrozba deflace.
Vývoj PMI indexu ve službách v eurozóně:
Z posledních statistik přicházejících z eurozóny vidíme stále stejný příběh, kdy předstihové indexy PMI značí prudký propad průmyslu, který ale překvapivě více než kompenzuje zlepšující se nálada ve službách (viz graf). Služby se nyní drží na úrovni expanze let 2014-16, což neznačí žádnou tragédii. Růst HDP by tedy měl zůstat v rozmezí 1-1,5 %.
Centrální bankéři ve Frankfurtu by tak prozatím mohli zůstat ve vyčkávacím módu a nechat nastavení měnové politiky beze změny i na svém dalším zasedání na konci července. Euro by tedy mělo nadále vůči americkému dolaru držet úzký koridor 1,11 – 1,16, ve kterém setrvává při nízké volatilitě už dlouhých 8 měsíců.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECB, Bloomberg