Co vede evropského regulátora k těmto změnám a jaký to bude mít dopad na brokerské společnosti a jejich klienty? Zeptali jsme se obchodního ředitele největšího českého obchodníka s cennými papíry, společnosti X-Trade Brokers (XTB), Vladimíra Holovky.
Mohl byste krátce popsat nejzásadnější body zamýšlených změn?
Tyto změny by se znatelně dotkly především drobných investorů a obchodníků, kteří využívají při svých investicích finanční páku, tedy možnost financovat své investice částečně cizím kapitálem. V současné době lze využívat efekt finanční páky poměrně bez větších omezení. Například pokud by obchodník zamýšlel spekulovat na růst měnového páru EURUSD s kapitálem 100 000 Kč, tak pomocí finanční páky může obsluhovat celkový nominální objem investice o velikosti například 10 000 000 Kč. Jakmile se instrument zhodnotí nebo znehodnotí o „pouhé“ 0,5 %, tak investor získává nebo naopak ztrácí 0,5 % z celé částky 10 000 000 Kč, což je v peněžním vyjádření zisk nebo ztráta 50 000 Kč. Může tak zhodnotit nebo znehodnotit svůj původní kapitál o plus nebo minus 50 % během relativně krátké doby. Zkušenější obchodníci tohoto pákového efektu velmi rádi využívají, ale pravdou je, že ti méně zkušení mohou zaznamenat citelné ztráty, pokud principu finanční páky dostatečně nerozumí. A nyní se dostávám k plánovaným změnám z pera evropského regulátora ESMA. Nyní je možnost využívat finanční páku 100:1, tedy obchodník může pracovat až se 100x větším kapitálem, než opravdu disponuje na obchodním účtu. Nové nařízení zamýšlí strop finanční páky v závislosti na zvoleném investičním aktivu. Například hlavní měnové páry budou moci využívat maximální páky 30:1, u akciových indexů tomu má být 20:1 a u komoditních instrumentů 10:1 a u některých dokonce 5:1.
Jaký to bude mít dopad na běžné investory?
Za prvé je nutné říci, že finanční páka se využívá spíše u krátkodobějších spekulativních obchodů, nikoliv u dlouhodobých investic. Jinak samozřejmě takto zásadní omezení finanční páky způsobí, že drobní obchodníci nebudou moci dosáhnout 100násobně většího objemu obchodu, ale jenom 30násobného. Tímto se podstatně omezí jak možnost dosahovat věších zisků tak i riziko větších ztrát. V praxi se setkávám s mnoha obchodníky, kteří principu finanční páky důkladně rozumí a proto by nejraději využívali maximálního pákového efektu.
Tedy obchodovat nyní bude náročnější?
Takto jednostranně bych to neříkal. Toto podstatné snížení finanční páky by znamenalo, že ti méně zkušení obchodníci nebudou prodělávat velké částky příliš rychle, což se dá hodnotit pozitivně. Na druhou stranu ti lépe připravení a zkušení obchodníci přijdou o efektivní nástroj, jak lze znásobit své investiční možnosti. Finanční páka je jako oheň – dobrý sluha, ale špatný pán.
Čím obhajuje evropský regulátor ESMA svůj návrh?
Cílem regulátora je ochrana drobných klientů. Svůj záměr mimo jiné opírá o statistiku evropských národních regulátorů, ze kterých vyplývá, že procento ztrátových drobných obchodníků se pohybuje v intervalu 74 až 89 %. Toto samozřejmě není nic nového a z praxe je často patrné, že si řada začínajících obchodníků své začátky pouze „zkouší“ a jakmile zjistí, že krátkodobé obchodování pro ně není, tak brzy svoji snahu ukončují se záporným výsledkem. Může vyvstat otázka zdali vůbec tyto „zkušební“ obchodníky do nějaké statistiky úspěšnosti nebo neúspěšnosti počítat. Možná pokud bychom tyto obchodníky vyloučili, tak se ono procento úspěšnosti a neúspěšnosti nebude příliš lišit od jiných aktivit, jako je například úspěšnost v podnikání. Na druhou stranu jakákoliv iniciativa směřující k větší ochraně investorů je více než žádoucí, protože na evropském trhu působí řada off-shore společností, jejichž praktiky lze zařadit spíše jako nečestné. Díky marketingovému pozlátku a příslibu řady atraktivních bonusů pro nové obchodníky slaví tyto společnosti úspěch, ale jelikož nepodléhají žádnému odpovědnému dohledovému orgánu, tak se někteří klienti mohou stát snadným terčem zmíněného nečestného jednání ze strany mimoevropských brokerských společností. Z tohoto důvodu se není čemu divit, že evropský regulátor má záměr ochránit drobné investory, avšak jak jsem zmínil, takto zásadní a plošné omezení finanční páky spíše většinu obchodníků omezí než ochrání. Jako rozumný kompromis se může jevit nastavení limitu menší finanční páky pouze pro začínající a méně zkušené obchodníky a pro ty zkušenější by ke snížení páky dojít vůbec nemuselo, nebo ne tak drasticky.
Tyto návrhy se týkají pouze omezení finanční páky?
Ve skutečnosti se jedná o celý souhrn opatření, mezi které patří například standardizované prohlášení o rizikovosti pákových instrumentů, povinnost ochrany obchodního účtu před záporným zůstatkem a možnost plošného zákazu binárních opcí. Co však dále stojí za zmínění a co může mít vliv na běžné obchodníky je změna pravidel pro automatické uzavírání ztrátových pozic. V současné chvíli je běžná praxe taková, že na krytí jedné ztrátové pozice může obchodník použít celý volný kapitál na obchodním účtu. Nový návrh počítá s tím, že maximální ztráta každé individuální pozice bude moci být nejvýše 50 % blokované marže, neboli zálohy na tento obchod. Omezuje to tedy prostor, ve které může cena instrumentu fluktuovat aniž by došlo k jejímu nucenému uzavření.
Kdy mají tato opatření nabýt účinnosti?
Přesné datum není zatím známo. Nyní běží lhůta tzv. konzultací, ve kterých ESMA dává prostor, aby se jednotlivé subjekty finančního trhu vyjádřili k těmto návrhům. Těmito subjekty mohou být jak banky nebo brokerské domy, tak i jednotliví drobní investoři a obchodníci. Prakticky každý tak může na webových stránkách orgánu ESMA napsat, jaké pozitivní nebo negativní dopady by měly tyto plánované změny. Konec lhůty pro sběr těchto názorů je stanoven na 5. února 2018. Poté lze předpokládat, že ESMA bude vyhodnocovat jednotlivé názory a dospěje k nějakému finálnímu návrhu. Zdali tedy nastane takto zásadní omezení finanční páky pro drobné obchodníky není ještě úplně jisté a každý, koho by se změny týkaly, může projevit svůj názor. K nějaké faktické účinnosti bychom mohli poté dojít někdy v horizontu druhého až třetího čtvtletí tohoto roku.
Komentář k navrhovaným úpravám je možné podávat prostřednictvím online formuláře na https://www.esma.europa.eu/press-news/consultations/call-evidence-%E2%80%93-potential-product-intervention-measures-contracts, kde najdete i dokument s přehledem těchto opatření.
Jakým způsobem tyto změny dopadnou na evropské brokerské firmy?
Někteří brokeři, jejichž klienti využívají velmi vysokou finanční páku mohou čelit znatelnému poklesu objemu obchodů a tím pádem menším výnosům. Na druhou stranu ti brokeři, kteří naučili své klienty pracovat s finanční pákou opatrně, tak mohou vzejít z těchto změn jako vítězové. Jsem totiž zastáncem toho názoru, že může probíhat fáze určitého pročištění brokerského trhu a to právě od subjektů dosahující nízkou rentabilitu nebo naopak záměrně aplikující neférové praktiky. Pokud by tomu tak bylo, tak lze předpokládat velké přesuny klientské základny k větším a stabilnějším brokerům.