Nečekané oživení
Navzdory všeobecnému očekávání, že americký dolar bude v letošním roce pokračovat v dalším oslabení, dolar roste. Otočení trendu na dolaru je důsledkem několika událostí od začátku roku, ale samotný dolar a jeho posílení má také své důsledky, a to pro americkou ekonomiku i zbytek světa.
Vládní deficit Spojených států narostl v roce 2020 přibližně o 15 % HDP a v letošním roce by měl dále růst. Záporné saldo obchodní bilance bylo na 3,5 % HDP a ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku také rostlo. Argument deficitu je tak “dobrým” základem pro další oslabení amerického dolaru. Zároveň neochota investorů financovat fiskální balíčky může dále podpořit v růstu výnosy z vládních dluhopisů, což nutí FED navýšit nákupy dluhopisů, aby udržely nízké výnosy a následovat by je měl níže americký dolar.
Graf: Týdenní graf EURUSD (Zdroj: PurpleTrading ctrader)
Biden, Yellenová a podpora ekonomiky
Otočení amerického dolaru přišlo s nástupem nového amerického prezidenta Joe Bidena a jeho rozhodnutí protlačit fiskální podporu o velikosti 1,9 bilionu amerických dolarů. Ve stejnou dobu výrazně zrychlilo tempo očekávání z 900 000 na 3 miliony za den. Nyní vše naznačuje tomu, že americká ekonomika výrazně zrychlí. To bude znamenat vyšší prodeje a zisky pro americké společnosti a zahraniční investice, které budou potřebovat americké dolary.
Silnější expanze v zahraničí, ale také možná rizika
Nová ministryně financí Janet Yellenová se vzdala své politiky silného amerického dolaru a trvá na tom, že hodnotu měny nechá na trhu. Zároveň se zavázala, že nebude zasahovat do samotného vývoje, což znamená, že se nebude vláda snažit oslabit americký dolar, aby podpořila vývozy a nastartovala tak průmysl. Silnější dolar by však měl podpořit dovozy do země. To bude díky silnější ekonomické expanzi v USA vytvářet globální poptávku. OECD odhaduje, že fiskální balíčky v USA přidají ekonomice EU a Číny půl procenta HDP.
Záporné saldo obchodní bilance v USA bude znamenat vyšší přebytek pro ostatní země, především pak Evropa bude těžit nejvíce díky relativně menším fiskálním balíčkům. Agresivní zahraniční politika Donalda Trumpa už je minulostí, kdy se administrativa soustředila na obchodní přebytky ostatních zemí, nicméně opět se tím zadělává půda na obavy z manipulace měny.
Silnější dolar není výhodou pro každého. Zatímco rychlejší ekonomický růst v USA pomůže růst také rozvíjejícím se trhům, silnější dolar tento růst zase výrazně zmírní. Silnější dolar dostává pod tlak ceny komodit, což se projeví v nižších mzdách a horší domácí poptávce pro exportní rozvíjející se ekonomiky. V neposlední řadě silnější dolar zdražuje dolarové dluhy v těchto ekonomikách, a to ztíží jejich financování a zatlačí na domácí měny. To by mohlo například zpomalit globální oživení ekonomického růstu.
Štěpán Hájek
Purple Trading