Britská libra po parlamentních volbách oslabila proti americkému dolaru o 2 procenta a volatilita vystoupala na nejvyšší hodnoty od letošního ledna. Reakce trhu vypovídá o tom, že investoři jsou výsledkem parlamentních voleb zaskočeni. Historicky, tedy od roku 1999, kdy vzniklo euro, společná měna eurozóny vykazovala vyšší volatilitou než sterling (graf 3). Výjimkou bylo jenom období krize (2008 a 2010) a časový úsek po výsledku britského referenda. Ještě letos v dubnu, před vyhlášením předčasných parlamentních voleb, klesla volatilita nejníže od roku 2015. Avšak jakmile Tereza Mayová představila svůj politický plán, jehož cílem bylo upevnění postavení konzervativní strany v parlamentu a zajištění politického mandátu v období vyjednávání o podmínkách brexitu s Evropskou unii, volatilita na libře opět stoupla. Rostoucí ekonomická a politická nejistota na ostrovech stoupá, může být i v nejbližších dnech a týdnech zdrojem vyšší volatility na libře.
Podle posledních odhadů OECD by mohl ekonomický růst Británie letos zpomalit na 1 procento, což je nejpomalejší očekávaný růst HDP z 32 zkoumaných zemí. Navíc ekonomický růst Velké Británie postupně zvolňuje na tempu již 4 roky. Chaos, který způsobil poslední výsledek parlamentních voleb, ohrožuje podnikové investice a výdaje spotřebitelů. Pokles důvěry v ostrovní ekonomiku ukazuje i index překvapení (graf 1). Index se po roce opět vrací do negativních čísel a atakuje úrovně po výsledku referenda o brexitu. Pokles důvěry ekonomických subjektů v Londýn může ohrozit zahraniční investice. Británie, jako jedna z mála rozvinutých zemí, spoléhá na zámoří s pomocí financování deficitu běžného účtu.
V loňském roce dosáhl deficit běžného účtu 4,4 procenta hrubého domácího produktu, což znamená, že Británie potřebovala přibližně 100 miliard dolarů ze zahraničí k financování schodku. Ačkoliv Tereza Mayová odmítá nést zodpovědnost za výsledek voleb a nehodlá podat demisi, trhy kalkulují s 33 procentní pravděpodobností, že by se mohly konat další parlamentní volby do konce roku. Pokud by se tak stalo, politická nejistota na ostrovech by dále eskalovala, libra by oslabovala, a to vše v čase zahájení formálních jednání s Evropskou unii o brexitu. V tomto případě by bylo klíčové, zda by ji nahradil zastánce tvrdého nebo měkkého brexitu
Britský ekonomický index překvapení:
Vývoj růstu reálných mezd v Británii (očištěných od inflace):
Vývoj volatility na EUR/USD (fialově) a GBP/USD (oranžově):
Zdroj: Reuters, BOSSA