Dnes už je vývoj o poznání klidnější a několikaprocentní denní pohyby jsou na měnovém i akciovém trhu spíše výjimkou. I přesto se nálady s ohledem na geopolitická a finanční rizika mění a říjen po velmi dlouhé době ukazuje změnu sentimentu do „risk-on“ módu. Troufám si říct, že ve větší oblibě nebyla riziková aktiva od ledna roku 2018, kdy se Trumpova administrativa začala vehementně projevovat na poli obchodních válek a růžové brýle s očí investorů sundala.
Vývoj meziročního růstu HDP v eurozóně:
Nyní to ale vypadá, že americko-čínský celní ping-pong ustává a rýsuje se jakýsi první draft obchodní dohody. Ani brexit už není tak velkým strašákem pro finanční trhy, byť zřejmě dojde k dalšímu prodloužení. A především pak všechny chmurné předpovědi o blížící se globální recesi se příliš nenaplňují. Zpomalení je sice vidět napříč světem s mělkou recesí v Itálii, Německu a Japonsku, není to ale žádná katastrofická černá labuť plná bankrotů a masového propouštění. Z grafu můžete vidět porovnání globální krize, recese let 2012-13 a aktuálního zpomalení HDP v eurozóně.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Proto v poslední době investoři nevidí tak velkou potřebu skupovat zlato, americký dolar, švýcarský frank, japonský jen a americké vládní dluhopisy. Do obliby se naopak dostávají průmyslové komodity, akcie, česká koruna, mexické peso a dokonce i tak riziková aktiva jako turecká lira, kterou na slabší hodnoty nezastavil ani válečný konflikt v Sýrii a sankce, kterými Turecko straší prezident Trump.
K návratu optimismu a jistému přepnutí do „risk-on“ módu je v první řadě třeba, aby očekávání ohledně brexitu a americko-čínské dohody byla naplněna. Také by se světoví politici měli zdržet vytváření nových konfliktů a bariér. A nakonec by měl Fed dále snižovat úrokové sazby, protože zastavení měnového uvolňování v USA by jistě znamenal částečný návrat investorů do bezpečí.
Vývoj měnového páru USD/TRY (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters