Na první pohled jde o poslední možnost odvrácení odchodu Velké Británie z Evropské Unie. Premiérka Mayová si však větev pod sebou nepodřezává, její konzervativci mají ve volebních průzkumech okolo 45 % (viz graf) a takto silný výsledek by zaručil spíše tvrdší Brexit.
Vývoj volebních preferencí ve Velké Británii (konzervativci modře, labouristé červeně):
Z čeho se tedy libra tolik raduje? Zdá se mi, že trh potřeboval nakopnout nějakou silnou zprávou, aby si uvědomil, že prodávání libry pod vlivem emocí z Brexitu není tou nejlepší strategií, protože z dlouhodobého hlediska je měnový pár GBP/USD pod 1,3500 výrazně podhodnocený.
Libra se tak akorát vrací zpět ke své vnitřní hodnotě, všechny výkřiky o kolapsu investic a příchodu recese ihned po loňském referendu už totiž vzaly za své. Slabá libra teď především pomáhá průmyslu a exportérům. Zpracovatelská produkce roste na poměry Velké Británie slušným tempem (viz graf) a bilance běžného účtu se rychle narovnává, když Británie zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku nejnižší schodek za posledních 5 let.
Meziroční vývoj růstu zpracovatelského průmyslu ve Velké Británii (v %):
Předčasné volby by tak měly přinést dvě možné situace. Buď konzervativci potvrdí průzkumy, silně vyhrají a upevní si svou pozici, kterou budou moci použít při vyjednávání o Brexitu. Tím pádem opadne část nejistoty spojené s odchodem z Evropské Unie a libra by mohla být stabilní. Nebo překvapí ostatní proevropské strany a podaří se jim vyjednat s EU podmínky podobné Norsku, které by v podstatě s žádnými výraznými změnami ve vztazích nepočítaly, což by mohlo vymazat některé ztráty libry, které utrpěla ihned po hlasování o Brexitu. Tak jako tak jsou prozatím předčasné volby pozitivní pro britskou libru.
Vývoj měnového páru GBP/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: telegraph.co.uk, tradingeconomics.com, MT4