V dnešní době, se čím dál tím více lidí zajímá o bezpečnost a soukromí, speciálně pokud se pohybují v prostředí internetu. V posledních pár letech se situace výrazně změnila a lidi si začínají uvědomovat, že různé nadnárodní korporace a vlády, znají detaily, které bychom nesdíleli ani mezi svými přáteli a rodinou.
Kyberútoků a zcizení soukromých dat přibývá každým dnem. Tyto citlivé údaje se následně přeprodávají na černém trhu, stejně tak jako je využívají korporace k cílené reklamě a vytváření modelů chování cílových skupin. Těžko v současnosti stanovit hranici co je a co již není povoleno. Naskýtá se tedy otázka, co můžeme udělat pokud chceme se současným trendem něco udělat?
Naštěstí v dnešní době existují nástroje, které nám pomůžou tuto naši aktivitu na internetu skrýt. Co se tedy skrývá pod oním tajemným názvem VPN (virtual private network)?
Jde o propojení jednotlivých počítačů do zabezpečené sítě. Potřebujete-li se například připojit na firémní síť ze svého domu, využijete VPN, aby Vaše data zůstala ochráněna. Označení VPN se také současně používá pro spojení vašeho počítače s prostředníkem, pomocí VPN protokolů.
V tomto případě dochází k zašifrování dat na vašem počítači pomocí VPN klienta (například mnoho antivirových programů ma své VPN klienty) a poté jsou tyto data odeslána na vybraný VPN server. Tento server data rozšifruje a přepošle tam kam měli původně směřovat. Díky tomuto šifrování, váš poskytovatel internetového připojení (ISP) neví s kým v rámci internetu komunikujete a které internetové stránky navštěvujete. A co víc, ani cílová stránka nezná vaši skutečnou IP adresu, ale vidí pouze IP adresu VPN serveru.
V současnosti má již mnoho poskytovatelů nařízeno od státních institucí ukládat data o internetové aktivitě občanů, využití možností VPN poskytovatelů je tak vhodný způsob jak chránit své soukromí. V některých zemích (můžeme zmínit například Severní Koreu, Čínu a Turecko) je některý obsah rovnou blokován a využití VPN je tak možností, jak se k tomuto obsahu dostat.
Jsou zde i nevýhody při využívání VPN klientů a to v nižší latenci, která je závislá na vzdálenosti mezi Vaším počítačem, VPN serverem a koncovým serverem. Dále pak snížení rychlosti přenosu dat. Toto zpomalení ale není nijak dramatické, pohybuje se v řádu jednotek procent, stejně jako v případě pomalejší latence. Tou hlavní nevýhodou je fakt, že Vaší komunikaci vidí onen poskytoval VPN klienta, navíc i poskytovatelé VPN klientů mají pronajatá datacentra, ve kterých jsou umístěny servery. Musíte tak věřit třetí straně.
Naštěstí díky velkému rozmachu blockchain technologie a úspěchu bitcoinu se blýská na lepší časy a vznikají nové projekty, které si kladou za cíl vytvořit kompletně decentralizovanou VPN síť, kde nebude potřeba žádný prostředník a naše data, tak budou kompletně chráněna.
Jeden z těchto projektů je Mysterium network a druhý Privatix. Privatix je novější projekt a za měsíc se bude konat ICO. Mysterium network již má za sebou veleúspěšné ICO ve kterém získali 14 miliónů švýcarských franků za necelou hodinu. Jejich alfa verze sítě je již uvolněna pro veřejnost. Obě tyto decentralizované VPN sítě, jsou navržené tak, aby na jedné straně poskytovatelé svého výpočetního výkonu byli odměňovány tokeny a naopak na druhé straně zákazníci, kteří potřebují využít služby VPN platili tokeny za tyto služby.
Spatřujeme v projektu Mysterium network velký potenciál a příslib do budoucnosti. Díky nevýraznému vystupování vývojářského týmu na sociálních sítí, se postupem času začala cena Mysteria propadat až k současné úrovni 0,0002 Myst/btc, v dolarovém vyjádření 0.8$ za jeden Myst token. Na těchto úrovních jsme zahájili masivní nákupy a předpokládáme, že by nám tato investice mohla přinést slušný profit
Tým Arbolet