Příčina růstu: sektor služeb
Při pohledu na podrobnější čísla dodaná Eurostatem zjistíme, že hlavním problémem, stejně jako v USA, je právě sektor služeb. Ten rostl silným tempem 4,1 % oproti očekávaným 3,7 %. Růst cen v sektoru služeb ukazuje, že centrální banky nejsou všemocné. Tento sektor je nejméně závislý na ceně peněz a politici mají velmi malý prostor, jak ceny ve službách ovlivňovat. Hlavní roli při cenotvorbě ve službách má zákazník. Ceny ve službách rostou hlavně z mzdových důvodů, což není žádné překvapení, protože tento vztah je známý a zřejmý. Po vlně inflace lidé chtějí dorovnat mzdy, aby vykompenzovali ztrátu kupní síly. Sektor služeb, který si chce udržet své zaměstnance, musí zvedat své ceny. To je prakticky nevyhnutelné.
Vývoj inflace v Eurozóně za poslední rok:
Naivita evropských představitelů
Americká ekonomika a její finanční svět jsou stále nejsilnější na světě. Z tohoto důvodu se problémy, které právě řeší, jistým způsobem projeví i v ekonomikách, které jsou na něj navázané. V USA mají velký problém s tím, že inflace neklesá pod dvouprocentní inflační cíl. Na rozdíl od ECB, Fed otevřeně přiznává, že boj s inflací se již nevyvíjí podle představ. Bylo naprosto naivní se domnívat, že problém inflace ve službách do Evropy nedorazí.
Ceny ve službách začaly růst a nedá se předpokládat, že se tento růst zastaví. Je pravděpodobnější, že růst cen bude zrychlovat. To je důvod, proč evropské trhy padají. 6. června zasedne ECB, aby rozhodla o výši sazeb. Prakticky všichni očekávali, že se sazby sníží. Tento scénář je nyní ohrožen, protože inflace nabrala vzestupný trend. Snížit sazby právě teď by se ukázalo jako velmi chybný krok, protože by to ohrozilo důvěru v to, že ECB ví, co dělá. Můžeme jen doufat, že stejné prozření zasáhne i naši ČNB, která začala sazby snižovat rychle a předčasně. Pro mě osobně by bylo velkým překvapením, kdyby v západním světě inflace na konci roku 2024 dosáhla dlouhodobě inflačního cíle.
Matěj Široký