Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:39
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje

Proč AOS NE

Napsal:   Sekce: 

Mnoho traderů si myslí, že AOSy jsou spása, já tomu ale nevěřím.

Pořád si všímám, že mnoho traderů vidí spásu v AOSech, jsou i lidi co si myslí, že AOS může mít stejné zhodnocení jako diskréční trader. Trošku mi to připomíná současnou snahu převést všechny činnosti na počítače. Tradeři vidí v AOSech především to, že počítač nemá emoce, netýká se ho žádná psychologie, žádné náladové stavy nemá, prostě nic takového. Myšlenka, toho že AOS může mít stejné zhodnocení jako trader je dost úsměvná přesto mnoho obchodníků vidí v AOSech řešení svého tradingu. Přitom počítače jsou ve skutečnosti hloupé stroje a trhy jsou záležitostí kde pro něco hloupého není místo. Stejně jako v životě počítače usnadňují lidem činnost v běžných situacích jako například vypínání mikrovlnné trouby, vytahování venkovních rolet u budov atd. Problém jsou nestandardní situace.

Letecký provoz

V leteckém provozu je spoustu počítačů, opravdu spousta, přesto je v letectví stále mnoho a mnoho lidí, jak na řídicích věžích tak v letadlech, je pravda že díky počítačům klesla velikost posádky na dva členy, ale k této změně došlo již před desítkami let a přes postup počítačové techniky a všech možných systémů né a né klesnout na jednoho člena nebo na úplnou nulu.

Kdy se něco porouchalo

Stalo se v létě 2016

Boeing 777 Emirates, tady v celé své kráse

Na mezinárodním letišti v Dubaji se chystal k přistání let 521 společnosti Emirates, letadlo Boeing 777-300, na palubě 300 lidí. Letadlo se blížilo na přistávací dráhu, ale pravděpodobně foukal vítr a odnesl letadlo až k polovině přistávací dráhy, to už bylo daleko. Ozval se alarm "LONG LANDING",  což znamená, že letadlo bude na přistání takzvaně dlouhé, teda že přejede přistávací dráhu. Bylo třeba udělat takzvaný „GO AROUND“ – nebo li přerušit přistání a opakovat okruh. Co se ale nestalo letadlo sebou fláklo na přistávací dráhu jako kamen začalo se točit, a co je nejhorší začalo hořet. Naštěstí se ale podařilo všech 300 lidí z letadla evakuovat, nikdo z letadla nepřišel o život, zahynul jenom jeden hasič, který přišel hasit hořící letadlo.

Hořící letadlo

Požár byl velký

Z letadlo v hodnotě 210 000 000 USD zbyla hromada šrotu.

Co se stalo?

Letadlo přistávalo, ale z povětrnostních důvodů muselo přistání přerušit a opakovat. Jak to funguje v takovémdle letadle? Jednoduše, dnešní letadla jsou velice složité stroje, je tam hodně počítačů a vše je přes ně řízené, takže pilot jednoduše zmáčknul tlačítko, dal letadlu příkaz přerušit přistání. Na zmáčknutí tlačítka se zatáhnou všechny brzdící klapky, štíty, aerodynamická brzdy, zatáhne se podvozek, a přidá se plyn.

Ano toto se normálně v běžné situaci děje. Ale těch programů, počítačů automatiky je tam trošku více.

A další počítač má naprogramováno toto: „pokud letadlo přistane tak se stáhnou motory“ – lidově ubere se plyn. To je logickej program, ano. A jak to funguje dále, letadlo přece nepřistálo. Na podvozkových nohách jsou senzory, které signalizují dotyk s přistávací drahou.

A tady někteří už tušíte, takže dvě věci: 1) pro počítač letadlo přistálo, pokud senzory v podvozku hlásají dotyk se zemí, 2) letadlo se během toho celého manévru stačilo dotknout země.

Opakovat mělo svůj význam, protože letadlo se díky větru dotklo země, třeba v polovině dráhy, a tím je pro brždění nedostatečná délka dráhy.

Takže letadlo se dotklo země a zase se vzneslo, prostě mělo energii na další pohyb nahoru do vzduchu díky stlačenému tlačítku opakovat, ale počítač vypnul motory, díky tomu bylo letadlo ve vzduchu nad zemí, ale bylo bez motorů, nemělo pohon. Díky tomu sebou praštilo o zem, shořelo a bylo po letadle.

A v čem je problém, počítač usoudil že letadlo přistálo, což v 99,9% funguje správně a za ideálních podmínek. Ale život nejsou jenom ideální podmínky, počítač měl příkaz letět a zároveň se řídil jako že by šlo o přistání a bylo mu to úplně jedno, bez emocí vypnul motory.

Počítač namířil letadlo k vlastní záhubě a udělal to absolutně bez emocí, lidem je jasné že v této situaci nemůže vypnout motory. Ono to bylo jasné i pilotům, ale neuvědomili si jednu věc, že tam je automatika, která jim vypne motory, oni si to uvědomili pozdě, ale tryskové motory mají zpoždění než zaberou, a bohužel se nepovedlo.

Tady počítač perfektně fungoval, vše dělal tak jak má, přesto vznikal mnohamilionová škoda.

Todle z něj zbylo

Ani šroubek se nedal použít.

 

Autonomní auta

Začíná budoucnost, auta budou sama řídit, prostě věc před 10-ti lety nemyslitelná a už opravdu taková auta jezdí.

Vzniká ale jeden problém.

Představte si situaci: Jede autonomní auto, najednou se před ním objeví člověk/dítě/překážka ale na není možné to ubrzdit, na víc v protisměru jede auto. Co teď – autonomní auto má problém 1) přejet/zabít člověka/dítě před autem nebo 2) strhnout řízení do protismětu a čelně se srazit s protijedoucím autem? Co udělá autonomní auto? – to se neví, o tom je debata.

Co teď? - buď člověk před autem nebo posádka

Ale co udělá normální řidič? – normální řidič má na výběr více variant, může zkusit vykličkovat to, může s autem vyjet ze silnice, ano vyjet ze silnice do brambor/pole/ louky a tím ochránit jak člověka na silnici tak i sebe a bude ho to stát odrbané auto. Autonomní auto není tak chytré aby usoudilo, zda vyjetím mimo silnici nezpůsobí smrt lidí v autě, protože neví že kukuřice je neškodná, a myslí si že kukuřice je betonový sloup.

Závěr

Počítače opravdu pomáhají tam, kde se dělá něco běžného, normálního, například řízení mikrovlnné trouby. Spousta budov má na sobě venkovní rolety, když zafouká vítr, tak počítač sám automaticky dá povel elektromotorům rolety vytáhnout, k tomu stačí elektroniky z rychlovarné konvice. Problém nastane, když se stane něco nestandardního, jako například onen případ letadla v Dubaji. Trhy jsou ale plné nestandartních situací a svěřit to počítačům opavdu není jen tak.

Hodnocení článku:
Klíčová slova: Psychologie | AOS | Zhodnocení | Long | Příkaz | Trader | USD | Emoce | Tradeři |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Príprava na 30. týždeň 2020
    Index sily amerického dolára – U.S. Dollar Index (ďalej DXY) zložený z exkluzivity hlavných svetových mien – EUR, JPY, GBP, CAD, SEK a CHF na strane jednej a na strane druhej z USD, taktiež v posledných obdobiach zaznamenal výrazné pohyby oboma ↓↑ smermi. DXY sa aktuálne nachádza na rovnakých ± hodnotách ako na začiatku roku 2020, pričom samotný USD je oproti EUR ako „najvplyvnejšej“ meny indexového koša v miernom „oslabení“ (cca 220 pips).
  • Prišiel znova čas investovať do kryptomien?
    Ceny kryptomien klesali od začiatku leta 2019 ale v priebehu posledného mesiaca sa vracajú znova nahor. Čo pomohlo BTCUSD dostať sa z menej ako 7000 v Decembri na vyše 9000 v Januári? V tomto článku sa pozrieme bližšie na niektoré veci, o ktorých sa až tak veľa nehovorí.
  • Privilegium amerického dolaru
    Obchodníci a lidé z prostředí finančního světa se dlouhodobě shodují na tom, že současný ekonomický systém poskytuje vládě USA až přehnaná privilegia. Dá se říci, že systém nezachází se všemi zeměmi stejně. Americký dolar je rezervní měnou světa, což poskytuje Spojeným státům nespravedlivou výhodu oproti ostatním.
  • Pro a proti koupi zlata
    Cena žlutého kovu se v letošním roce stabilizovala v blízkosti 1300 USD za unci. Otázka zní, zda je tato cena i po 30procentním poklesu z maxim roku 2011 stále vysoko, nebo již přišel čas zlato nakoupit a postavit se do zástupu býků. Dnes se proto v rámci fundamentální analýzy podíváme na dva hlavní ukazatele na trhu zlata – reálné úrokové sazby a poptávku.
  • Problematika výběru obchodní strategie
    Tradeři si během svého obchodního vývoje prochází mnohými etapami, které ve většině případů končí situací, kdy obchodník dlouhodobě nic nevydělá, ale ani neprodělá. Tento bod je zlomový a je potřeba začít nad trhy přemýšlet z pohledu řízení peněž více, než doposud.
  • Problémy Netflixu a Tesly?! | Investiční Memento #42
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 42. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Problémy s druhým kolem inflace budou i v Evropě
    Poslední čísla Eurostatu odhadů inflace za měsíc květen přinášejí smutné zjištění. Stejně jako v USA to na konec inflace nevypadá. Podle předběžných odhadů se meziroční míra inflace v eurozóně v květnu 2024 poprvé po pěti měsících zvýšila na 2,6 % z 2,4 %. Evropští politici a vedení ECB se radovali předčasně z vítězství nad inflací. Celá situace se komplikuje a evropské trhy podle očekávání reagují negativně.
  • Probrali se medvědi ze zimního spánku?
    Americké akcie mají za sebou velice živý týden. Index S&P 500 sice vylepšil historické maximum, v týdenním vyjádření ale odepsal 3,31 %.
  • Proč a jak korelují ceny ropy a kanadského dolaru (CAD)
    Existuje-li komodita, která změnila svět v němž žijeme, je to ropa. Od svého objevení ropa formovala průmysl, narušovala staré obchodní pořádky a byla zdrojem pokroku, který dnes považujeme za samozřejmý.
  • Proč americký dluh straší investory?
    Na témata jako inflace, recese a bankovní krize si pomalu zvykáme. K nim se pomalu přidá i zvětšení stropu amerického dluhu.
  • Proč Bitcoin zanikne...
    Nedávno jsem narazil na dle mého velice fundovaný názor na BTC, dovolím si vám jej přetlumočit a přidat jak já si představuji ideální měnu:
  • Proč blog....
  • Proč bychom se neměli ve všem spoléhat na centrální banky v roce 2024?
    Od posledního poklesu akcií v říjnu se zdá, že trhy žijí v euforii z toho, že snížení úrokových sazeb se blíží. Centrální banky se zdají být zachránci celé ekonomické situace. Boj s inflací se zdá být vyhrán a teď nás čekají jen světlé zítřky. Tato interpretace má však spoustu trhlin. Pojďme si uvést několik argumentů, proč nepodléhat současné euforické vlně na trzích.
  • Proč bychom se v dnešní době měli zajímat o bezpečnost a soukromí?
    Díky internetu jsme získali svobodu slova, na druhou stranu je to vykoupeno ztrátou soukromí.
  • Proč by každý obchodník měl použít stop-loss objednávky
    Pokud to myslíte s obchodováním vážně, měli byste značnou část svého studia tradingu věnovat stop-loss příkazům. V tomto příspěvku si vysvětlíme, proč je potřeba je využívat a jak je začlenit do vaší obchodní strategie. Nestačí si uvědomit jejich existenci a umístit je na libovolné úrovně. V závislosti na tom, jak je používáte, z vás mohou stop-lossy udělat profi tradera nebo váš trading nadobro zhatit.
  • Proč by měl každý trader rozumět korelaci mezi trhy?
    Často se zamýšlím nad tím, jak i zdánlivě nesouvisející trhy mohou mít na sebe překvapivý vliv. Pokud rozumíme tomu, jak jsou trhy provázané, můžeme lépe odhadovat rizika a optimalizovat své obchodní rozhodnutí.
  • Proč by mohl snížit ve čtvrtek Mario Draghi úrokové sazby?
    Jednou z podmínek nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE) je minimální výše výnosů těchto aktiv.
  • Proč by obchodníci neměli ignorovat postupy centrálních bank
    V dnešní době již neexistuje moderní stát, který by neměl centrální banku, jež se svými zásahy snaží zajistit měnovou stabilitu dané země tak, aby se v co největší míře zabránilo neočekávaným a velkým výkyvům cen. Nestabilní měna může mít negativní vliv nejen na import a export zboží, ale také na samotný trading, jelikož pokud není měna stabilní a její kurz se rychle mění sem a tam, pak je pro podniky i obchodníky velmi obtížné, správně stanovovat hodnotu, což se může velmi negativně promítnout v konečné obchodní a účetní bilanci. A právě proto centrální banky zveřejňují důležité informace, které mají podnikům i obchodníkům pomoci v jejich budoucím oceňování.
  • Proč byste se měli řídit obchodním plánem?
    Trading na forexu dle obchodního plánu může navozovat dojem poněkud nudné činnosti. Je to namáhavé, zabere to moc času a oproti samotnému obchodování v tom není ani kapka vzrušení. Není divu, že mnoho začínajících obchodníků nemá potřebu jakýkoliv obchodní plán mít. V tomto článku si však ukážeme, že obchodníci, kteří to myslí s tradingem vážně, na svůj obchodní plán nedají dopustit.
  • Proč bývají ženy v tradingu obvykle úspěšnější než muži?
    Nacházíme se v moderním světě 21. století, ve kterém již opravdu neplatí, že se ženy nemohu v určitých profesích rovnat mužům. Upřímně řečeno, co se tradingu týče, tak právě toto odvětví je skvělým příkladem toho, kde může něžné pohlaví dosahovat stejných, ba i lepších výsledků, než kterých obvykle dosahují muži.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new