Zahrnutí důležitých událostí v cenách
Důležité zprávy a události, o kterých informují centrální banky, rozdělují obchodníky na dvě skupiny. Jednu tvoří ti, kteří zastávají názor, že jsou tyto zprávy v době jejich vyhlášení již v kurzových hodnotách zahrnuty, a je proto zbytečné na ně reagovat. Druzí naopak na základě těchto informací realizují svá budoucí obchodní rozhodnutí.
Kde je tedy pravda?
Z logiky věci je zřejmé, že pokud se na trzích vyskytují podniky, společnosti a obchodníci, kteří uskutečňují svá rozhodnutí na základě důležitých zpráv centrálních bank, pak je nemožné, aby v době vyhlášení těchto zpráv, byly reakce na dané novinky v kurzech již zcela zahrnuty.
Dalším faktorem, který stojí proti teorii „vše už je zahrnuto“ je, že opatření centrálních bank obvykle nemají okamžitý účinek, nýbrž trh na ně může reagovat v řádech dnů, týdnů a v některých případech i dokonce měsíců po jejich vyhlášení. Názorným příkladem může být program kvantitativního uvolňování uskutečněný japonskou centrální bankou v roce 2013. Tehdy trvalo více jak rok, než japonský jen zdevalvoval k očekávané úrovni. Z toho vyplývá, že obchodníci, kteří tehdy neignorovali postupy japonské centrální banky a zohlednili je ve svém tradingu, tak poté mohli takřka bez rizika klidně i ještě více než rok z této nastalé události profitovat.
Jak centrální banky zajišťují cenovou stabilitu?
Úrokové Sazby
Centrální banky pomocí úrokových sazeb nejběžněji řeší růstový potenciál inflace. Pokud se inflace pohybuje nad cílovou úrovní, kterou si banky stanovily, pak obvykle dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Naopak, pokud se inflace pohybuje pod stanoveným pásmem, pak centrální banky obvykle přistupují ke snížení úrokových sazeb (hodnota měny obvykle klesá -> cizí měny se stávají relativně dražšími), aby tím přiměly lidi více utrácet.
Kvantitativní uvolňování
Kvantitativní uvolňování není ničím složitým. Jednoduše jde o nákupy velkých objemů aktiv centrálními bankami nejčastěji za nově emitované peníze. Tímto způsobem se centrální banky snaží snižovat dlouhodobé úrokové sazby, díky čemuž obvykle dochází ke stimulaci investic a následně i růstům daných ekonomik.
A jak to přesně celé funguje?
Aby mohli centrální banky nakupovat aktiva, tak je zapotřebí mít na tyto nákupy finanční kapitál, který nejčastěji získávají pomocí tisku nových peněz. Za nové peníze centrální banky tedy nakupují od komerčních bank aktiva (nejčastěji cenné papíry, bondy-dluhopisy), tím získávají komerční banky nový finanční kapitál, na který jim však centrální banky poskytují nízké úročení, čímž spoléhají na to, že komerční banky raději tento kapitál nainvestují do trhu s vyšším úročením (firemní půjčky, leasingy, …), než kterého dosahují u centrálních bank ->> stimulace investic.
Možné dopady kvantitativního uvolňování na trhy
- Tím jak centrální banky nakupují nové dluhopisy a další aktiva, tak roste cena (zvyšuje se cena dluhopisů, akcií a potenciálně tedy i akciových indexů, …) těchto aktiv a zároveň se tím snižuje jejich procentuální výnosnost.
- Na hodnotu akcií má kvantitativní uvolňování vliv i skrze nové investice. Tím jak komerční banky získávají od centrálních bank finanční kapitál, tak mají možnost nově investovat, což znamená, že soukromé společnosti mohou získat od komerčních bank nové, často levnější úvěry a mají tedy i možnost vytvářet další přidanou hodnotu, která případně podpoří nejen jejich budoucí zisky, ale i růst akcií.
Rizika
- Když centrální banky vyhlašují, že přistupují ke kvantitativnímu uvolňování, pak obvykle měnové kurzy daných měn oslabují.
- Spuštění hyperinflace, peníze mohou skončit takzvaně v kamnech (rychle ztrácejí svou hodnotu, kurz velmi rychle mění hodnotu), často po hyperinflaci následovala v minulosti měnová reforma.
- Tržní inflace se může přenést jen do některých segmentů, ve kterých následně vzniká bublina a stávají se méně dostupnými (viz. aktuální nemovitostní trh ČR) u akcií naopak hrozí, že společnosti přestanou být schopny splácet své závazky (akciové kurzy takových společností se obvykle po vyhlášení problému s plněním závazků začnou skokově propadat).
- Koloběh zadlužení, které je následkem kvantitativního uvolňování vyžaduje, aby centrální banky takřka nezvyšovaly úrokové sazby a ponechaly je blízko nule (nízké úroky na jednu stranu snižují měnovou hodnotu, ale zaručují jednoduší přístup společností k „novému“ kapitálu a naopak, obvykle změny úrokových sazeb hýbou i měnovými kurzy). V opačném případě to může znamenat, že se méně stabilní společnosti a firmy dostanou do dluhových problémů, které mohou vyústit až v druhotné platební neschopnosti.
Rétorika centrálních bank
Změna v dlouhodobých postojích centrálních bank, či jen pouhý náznak, že by ke změně postoje mohlo v budoucnu dojít, to je dalším faktorem, který dokáže značně rozpohybovat měnové kurzy.
Řízení cen
Jedná se o umělé udržování měnového kurzu nad určitou cenovou hladinou. Dobrým příkladem zde může být udržování české koruny ČNB nad úrovní 27Kč/€. Česká národní banka od roku 2013 korunu uměle oslabovala tak, že tiskla nové peníze, které následně směňovala za eura do svých devizových rezerv. Výsledkem řízení cen bývá, že po rozvolnění obvykle měny značně posílí, což byl i případ koruny, která po uvolnění posílila až téměř k 25Kč/€.
Závěr
Postupy centrálních bank mohou obchodníkům poskytnout určitý náhled do budoucího vývoje měnových kurzů, a pokud se jim obchodník naučí rozumět, pak dokáže nejen lépe určovat pravděpodobný kurzový směr, ale taky z toho může i dobře profitovat.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 77,4 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2019 do 31. března 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.