I přestože americký dluh každý rok roste, ke svému růstu potřebuje navýšit povolený strop. 19. ledna 2023 byl jeho strop dosažen. Automaticky se tak spustila úsporná opatření. Tento stav již v minulosti nastal již několikrát. Avšak po pádu SVB banky a problémech First Republic Bank se přidal velmi negativní sentiment na trhu s americkými dluhopisy.
Vývoj amerického dluhu k HDP:
Deadline 18. srpna
Federální úřady nyní fungují v úsporném režimu. Tento omezený režim je financován ze záložních fondů. Ty vyschnou přesně 18. srpna 2023. Do té doby se situace musí vyřešit. Je jasné, že každým dnem, kdy se nedosáhne dohody, napětí roste. První možností jak navýšit dluhový strop je politická dohoda s Republikány. Ti podmiňují svůj souhlas množstvím rozsáhlých úsporných opatření. To samozřejmě Demokraté odmítají, protože škrty je budou politicky bolet. Navíc je v ohrožení celé směřování americké zahraniční politiky a to zejména v podpoře Ukrajiny.
Druhou možností je vydání dluhopisů po tomto datu. Zde ale není jasné, kdo by je kupoval, pokud nebudou kryty souhlasem amerického Kongresu. Aby si našly kupce, úroky by musely značně vysoké, což by celou dluhovou krizi v USA ještě komplikovalo. Poslední možností je využití ústavní pravomoci amerického prezidenta vyhlásit speciální daň pro zajištění federálních výdajů. Všechny možnosti, snad s výjimkou té první, by znamenaly katastrofu pro burzovní trhy.
Věta, která by neměla zapadnout
Janet Yellen udělá vše proto, aby strop dluhu byl navýšen. Pokud by k tomu nedošlo, v USA by se strhla ekonomická katastrofa, která by zapříčinila, že „úrokové sazby se budou zvedat do nekonečna“. Tato věta by neměla zapadnout a měli by si jí připomínat ti, kteří věří na to, že FED brzo své úrokové sazby sníží. I pokud se podaří odvrátit do 18. srpna to nejhorší, pomalu se na obzoru rýsuje obdobný problém, který má mimochodem v Česká Republika. A tím jsou neuhlídatelné státní výdaje. Bez razantních škrtů se schodky veřejných financí nevyřeší. A zde se otvírá velké riziko. Nekontrolovatelné státní výdaje budou živit inflaci. Boj s inflací si bude vyžadovat další zvedání úrokových sazeb. Proto není důvod snižování sazeb v USA očekávat.
Matěj Široký