V minulém dílu jsme zjistili, jaké jsou 4 nejčastější závislosti tradera, přičemž jsme se dozvěděli, že ne každá závislost musí být na škodu.
Nicméně ať už nám tento stav v tradingu pomáhá nebo ubližuje, vždy na nás může zpoza rohu vyběhnout nevítaný host, kterým je strach.
Každý z nás tohoto hosta zná, několikrát v životě se s ním setkal, ba dokonce si ho spousta lidí pouští k sobě natrvalo, protože neví, jak se ho zbavit.
Proč je s námi strach tak často a jak je možné, že ho nedokážeme vyhodit pryč z domu?
Nejdříve je nutné si uvědomit, že strach je jedna z nejmocnějších emocí, a tzv. dům je naše tělo. Účinky strachu mají vliv na celý dům, nejen na hlavu a mozek, tudíž mohou otřást samotnými základy.
Obecně je strach taková emoce, která vzniká jako reakce na aktuálně hrozící nebezpečí nebo na možné budoucí ohrožení. Tato emoce se dotýká samotné fyziologie, kdy klasickými projevy jsou rychlé bušení srdce, bledost, chvění a nechutenství.
Abychom mohli se strachem pracovat, je nutné znát jeho příčinu (nejen následek) a pochopit jeho význam.
Primárním účelem strachu je, aby nás “motivoval? k vyřešení nebezpečí. To zní velice ušlechtile, nicméně odpověď se ukrývá ve velice primitivních částech našeho mozku. Pojďme si tedy udělat krátkou exkurzi do anatomie, ať víme, s čím můžeme pracovat.
Náš lidský mozek se skládá ze 3 částí - začneme od nejmladšího:
a) Neokortex - tzv. koncový mozek - má na starosti samotné vnímání a rozhodování, tudíž to, co jako lidi využíváme denně neustále. Díky němu můžeme využívat náš inteligenční potenciál a ovládat tak emoce či primitivní pudy.
b) Limbický systém - vyvinutý z čichových laloků prvních savců - má na svědomí naše emoce a projevuje se impulzivním chováním, především vášní, agresí a radostí.
c) Mozkový kmen - neboli prodloužená mícha/ještěří mozek - řídí naše nejprimitivnější pudy, kdy automatickým reflexem jsou pouze 3 možnosti: ustrnutí, útěk nebo útok.
A tady narážíme na kámen úrazu. Představte si sebe, jak se při tradingu dostanete do krizové situace. Trh se například nečekaně obrátí proti vám, máte otevřených několik ztrátových obchodů najednou, vstoupíte omylem do nechtěné pozice, apod. Tyto situace vyvolají automaticky emoci, kterou je strach. Hrozí aktuálně velké nebezpečí, že přijdete o své jmění, svůj profit, svoji kořist.
Mozek tedy v první chvíli sáhne po tom nejstarším a nejzákladnějším, co zná, a to jsou následující reakce:
1) ustrnutí - s vyděšenýma očima koukáte před sebe na obrazovku a nezmůžete se na nic jiného, než sledovat graf, ve kterém se trh dostává do ofenzivního režimu a jde proti vám. V tuto chvíli se ke strachu přidává pocit bezmoci, otupělosti, zakaluje se úsudek a často přichází na řadu jedna ze dvou následujících reakcí.
2) útěk - častá a automatická reakce když jsme svázání strachem. Víme, že musíme okamžitě reagovat a není moc času. Když budeme dlouho otálet, může se ztráta vyšplhat tam, kam nechceme. Ano, uzavíráme pozici a rychle utíkáme z obchodu, což si odůvodníme tak, že nás k tomu situace donutila.
3) útok - podle situace se často uchýlíme k boji, protože se přece nemůžeme vzdát! Nasázíme tedy v afektu několik dalších pozic (třeba trh přetlačíme) nebo vytvoříme rychle protiváhu v podobě opačných pozic - hlavní je bojovat a nevzdát se. Bohužel většinou se tento boj nedá vyhrát, tudíž trh opět zvítězil - a my prohráli.
Uvědomění si toho, jak strach funguje, je hlavním předpokladem pro jeho zvládání. Stejně tak důležitým faktorem je osvojení si procesu ovládání svých emocí, ke kterému vede dlouhá, ale výnosná cesta osobního rozvoje.
Příští články budou mimo jiné zaměřené i na pocity a emocionální stavy tradera.
Úspěšný trading vám přeje
Josef Zeman - Account Manager
Tým Purple Trading
jzeman@purple-trading.com
+420 228 882 352
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webovách stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.