Japonská centrální banka upravila v září parametry monetární politiky. Prostřednictvím nákupu aktiv kontroluje výši výnosů ze státních dluhopisů. Ceny dluhopisů a jejich výnosy se pohybují inverzně. Když si tedy japonská centrální banka stanovila za cíl udržet výnosy z 10letých bondů poblíž nuly, mínila tím, že bude nakupovat dluhopisy a tím zvyšovat jejich ceny, do té doby, dokud neklesne výnos k nule.
Nicméně v průběhu příštího roku by mohla banka změnit cílové pásmo pro výnosy a posunout ho výše k 1 procentu, což by signalizovalo potřebu banky nakupovat nižší objemy aktiv. Ve výsledku by tento krok znamenal postupné snižování aktivity BoJ na finančním trhu.
Proč by měla BoJ postupně snižovat objemy nákupů?
Japonská centrální banka čelí podobnému problému jako evropská, kterým je dostupnost aktiv, které může nakupovat. Aktuálně BoJ vlastní více než 1/3 vládáních bondů a pokud by pokračovala současným tempem nákupů (80 biliónů jenu ročně), dojde ji arsenál.
V případě, že BoJ zvýší cílovou hodnotu výnosů z bondů, pak by vyšší výnosy mohly pomoci japonskému jenu k růstu. Nicméně za současné situace, kdy výnosy z amerických dluhopisů rostou mnohem rychleji, je vliv vyšších výnosů na měnový pár USD/JPY otázkou. Z grafu jasně vidíme, jak kurz USD/JPY (oranžový) kopíruje rozdíl mezi americkým a japonským 10letým dluhopisem (zelený). To znamená, že na hodnotu kurzu USD/JPY má vliv nejenom výše japonských, ale i amerických výnosů z bondů.
Japonskému jenu by jasně pomohlo, kdyby japonská centrální banka zvýšila cílovou hodnotu výnosů, čímž by signalizovala snižování objemu nákupů v rámci programu QE. Tyto informace budeme sledovat v průběhu příštího roku.
Výnosy z 10letých japonských státních dluhopisů:
Spread (rozdíl) mezi 10letými americkými a japonskými státními dluhopisy (zeleně) a kurz USD/JPY (oranžově):