V dřívějších analýzách jsem favorizoval JPY na posílení z kurzu okolo 120 jenů za dolar, což se i po několika výstřelcích nakonec ukázalo jako správná volba. Z pohledu na dlouhodobý vývoj vůči koši měn je i po letošním posílení japonský jen stále silně podhodnocený. Nákup jenů se však stává nebezpečný po slovech guvernéra centrální banky Bank of Japan (BoJ), Haruhiko Kurody, který si jde tvrdě za svým inflačním cílem a chce bránit dalšímu posilování domácí měny. Proto se v nejbližší době můžeme dočkat posunu úrokových sazeb v Japonsku více do záporu či další slovní intervence, která japonský jen ve své rally zabrzdí.
Vývoj indexu japonského jenu vůči koši měn (inflačně očištěno):
Bank of Japan si je totiž vědoma, že uvolněná měnová politika reálně pomáhá ekonomice dostat se na vyšší inflační úroveň. Kritici sice tvrdí, že veškeré kvantitativní uvolňování a záporné úrokové sazby nemají ten správný efekt, protože i po třech letech od zavedení neortodoxních opatření ze strany BoJ zůstává celková inflace na nule (viz graf). Pokud však vývoj očistíme od daní, energií a potravin, což jsou položky, na které má centrální banka minimální vliv, vidíme jasný trend v růstu této „jádrové“ inflace, která se dostala přes 1 %, což je nejvyšší úroveň za 15 let.
Porovnání vývoje celkové inflace (modře) a jádrové inflace (červeně) v Japonsku:
Můžeme proto být přesvědčeni, že Bank of Japan ve svém úsilí nebude polevovat a při výletu USD/JPY blíže k 100,00 bude projevovat velkou snahu ke zvratu trendu. Fundamentálně je nákup japonského jenu ospravedlnitelný, ale, jak víme i ze zkušeností s intervencemi ČNB, s centrální bankou většinou není radno bojovat.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz