A právě slabá měna dělá nyní Japonsko atraktivní z investorského pohledu. Měnový pár USD/JPY vzrostl za posledních 12 měsíců ze 108 na 127 jenů za dolar, k tomu akciový index Nikkei v tandemu s ostatními globálními benchmarky ztrácí. Kombinací pak jsou japonské akcie ve výprodeji, které nabízejí hodně muziky za relativně málo peněz. Index Nikkei po přepočtu na USD se obchoduje na podobných úrovních jako v roce 2018, od svého vrcholu v únoru 2021 již odepsal 30 %.
Vývoj japonského akciového indexu Nikkei 225 v amerických dolarech:
Především pak japonští exportéři by měli aktuální situace využít naplno k růstu zisků a sloužit jako podpora k zotavení cen akcií. Slábnoucí jen je prvním pozitivním faktorem, k tomu se přidává možnost zvyšovat ceny na americkém/evropském trhu. Konkurenční výhodou pro japonské producenty budou i nízké náklady (mzdy, nájmy, úroky), které ve světě rostou, ale v Japonsku zůstávají stabilní.
V případě pokračování prodejní paniky by se jí zřejmě ani index Nikkei nevyhnul, v porovnání s přepálenými americkými akciemi nebo kryptoměnami však vychází Japonsko jako méně rizikové, přičemž ziskový potenciál není nijak omezený.
Dlouhodobý vývoj meziroční inflace v Japonsku:
Uvidíme, jestli ve finále dojde při zvyšování úrokových sazeb i na Bank of Japan (BoJ). Prozatím se japonská centrální banka tváří, že jí slabá domácí měna nevadí a náklady na energie se zemí jednorázově proženou bez dlouhodobých dopadů do zvýšené inflace. Je pravda, že Japonsku se nepodařilo nastartovat alespoň omezený růst spotřebitelských cen už takřka 30 let. Globální inflační smršť proto bere spíše jako příležitost a nechává měnovou politiku uvolněnou.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Nikkei, tradingeconomics.com