Výjimku znovu představuje Japonsko. Kvůli stropu na výnosy dluhopisů z dílny Bank of Japan se nemůže japonský jen opřít o utaženou měnovou politiku a vrací se znovu na slabší úrovně proti dolaru i euru.
Meziroční vývoj jádrové inflace v Japonsku:
Aktuálně BoJ cíluje 0,50 % výnos 10letých japonských bondů. Roste však pravděpodobnost, že pod tlakem stále rostoucí inflace (jádro přidává meziročně 3,2 %, viz graf), slábnoucí měny i odlivu kapitálu bude nucena tuto úroveň znovu zvýšit. Přitom v reakci na poslední takový krok 20. prosince minulého roku, při kterém BoJ zdvojnásobila výnos na dnešního půl procenta, posílil japonský jen skokově o 3,9 %. Měnový pár USD/JPY se tak během jediného dne propadl z 136,90 na 131,70.
Vývoj výnosu 10letého vládního japonského dluhopisu (v % p.a.):
Nevíme samozřejmě, jak dlouho ještě bude inflačně-jestřábí vlna podporující americký dolar pokračovat a stejně tak nevidíme do hlavy centrálním bankéřům v Tokiu. V rámci případného pohybu kurzu do pásma 138-140 jenů za dolar však bude pravděpodobnost slovní nebo skutečné intervence na dluhopisových trzích ve prospěch JPY růst.
Znovu se totiž na scénu vrací argument levného Japonska, kde za posledních 5 let vzrostly ceny kumulovaně o pouhých 5 % ve srovnání s americkými 20 %. Za stejnou dobu přitom měnový pár USD/JPY vzrostl o 30 %, i když podle parity kupní síly by měl dlouhodobě klesat. Oproti létu/podzimu loňského roku navíc Japonsku oproti USA hrají do karet výrazně nižší ceny energií.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bank of Japan