Ano, pravdou je, že taková příležitost k shortu USD/JPY, jaká se nabízela a na jakou jsem upozorňoval v druhé polovině loňského roku, už tu není. Japonský jen si už velkou část potenciálu vyčerpal. Při pohledu na vysokou a stále rostoucí bilanci běžného účtu si ale japonská ekonomika stále může dovolit silnější měnu. Pozitivně totiž na bilanci zboží působí velice nízké ceny dováženého plynu, ropy, uhlí a dalších komodit spolu s restartem některých jaderných elektráren. Navíc 100 jenů za dolar je při dlouhodobě klesajících výrobních cenách v Japonsku pořád velice dobrý kurz pro exportéry vyvážející do „dolarové zóny“ – USA, Čína, Blízký východ.
Vývoj bilance běžného účtu v Japonsku (v mld. JPY):
Dále můžeme vidět obrat ve stimulaci japonské ekonomiky směrem od monetární k fiskální politice, což je pro JPY výborná zpráva. Kvantitativní uvolňování (QE) sice běží na plné obrátky a japonská centrální banka také drží záporné úrokové sazby ve výši -0,10 %, trh ale čekal mnohem větší „monetární bazuku“. Proto když za posledních 7 měsíců došlo pouze ke kosmetickému navýšení QE, kupci se na JPY začali vracet ve velkém.
Naopak v poslední době je Japonsko aktivní v podpoře ekonomiky skrz státní rozpočet. Jen za druhé pololetí chce místní vláda zvýšit výdaje o 4 biliony jenů (2 % HDP) a ve stejném tempu stimulace pokračovat další tři roky. Z toho vyplývá vyšší potřeba emise vládních dluhopisů, které budou nakupovat především domácí banky. O to méně prostředků jim však bude zbývat na nákupy zahraničních bondů, při kterých musejí japonský jen prodávat.
Aktuálně rizika pro pokračování sestupného trendu na USD/JPY přicházejí spíše ze Spojených států než z Japonska. Nečekaně jestřábí rétorika při projevu guvernérky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové zítra v Jackson Hole by na čas oddálila proražení hranice 100,00 směrem dolů. Vzhledem k situaci v americké i globální ekonomice a nízkým inflačním tlakům (viz předchozí fundamentální analýza) však rychlému návratu jestřábů do Fedu příliš šancí nedávám.
Vývoj měnového páru USD/JPY (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com