Nejvíce se svou měnou zahýbal „domácí“ Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky (ECB). Jeho slova o tom, že stimulus centrální banky se dá omezit, aniž by se měnová politika utáhla, si trhy okamžitě přeložily jako brzké ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně. Výsledkem byl zisk eura více než 200 pipů na páru s americkým dolarem. Spekulanty se snažil zklidnit viceprezident ECB Vítor Const–ncio prohlášením, že trh si Draghiho slova špatně vyložil. Posílení eura už ale nezabránil.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Chování měnového trhu a ECB do sebe zapadá. Vzhledem k rychlejšímu růstu eurozóny než USA se čeká, že i nastavení úrokových sazeb v měnové unii se postupně (pravda, v horizontu let) přiblíží těm americkým. Tradeři tak vyhledávají jakoukoliv záminku, při které budou moci nakoupit euro za historicky stále ještě levný kurz.
ECB by již ráda skončila s QE i zápornými úrokovými sazbami. Vývoj inflace jí ale příliš volné ruce nedává. Jádrový růst cen bez potravin a energií se stále nemůže dostat nad 1 % (viz graf) a nějaké zvýšení inflace v následujících čtvrtletích se příliš čekat nedá. Pokud by navíc ECB nechala netradiční podpory ekonomiky, tak by euro mohlo vystřelit až k 1,30 dolaru za euro, což by znamenalo další snížení tlaku na růst cen. A to nemluvě o tom, že britská libra, japonský jen i čínský jüan jako měny největších obchodních partnerů eurozóny zůstávají také slabé.
Výhledově proto nečekáme, že by se eurodolar výrazně vzdálil ze svého zažitého pásma 1,05 – 1,15. ECB totiž bude brzdit jakékoliv rozšiřování zisků. Nápovědou pro další vývoj nám bude i červnová inflace v eurozóně, kterou se dozvíme v pátek v 11:00 a která by měla ukázat pouze kosmetický růst jádrové složky z 0,9 % na 1,0 %.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, Bloomberg