Především jde ale o kombinaci více pozitivních faktorů, které drží euro výše. Za prvé politická situace nevypadá pro euro tak tragicky, jak na začátku roku. V Nizozemsku neuspěla krajní pravice reprezentovaná Geertem Wildersem a podobný výsledek se čeká také od prezidentské kandidatury nacionalistky Marine Le Penové ve Francii.
Naopak ve Spojených státech nevyšla prezidentu Trumpovi po exekutivním zákazu vstupu muslimských imigrantů ani větší kalibr, kterým byla snaha o zrušení zdravotnické reformy Baracka Obamy. Americké trhy si proto začaly pohrávat s myšlenkou, jestli nedopadne neúspěchem i slibovaná daňová reforma nebo infrastrukturní výdaje, od kterých se očekává silný pozitivní ekonomický dopad.
V eurozóně jsou nicméně vyhlídky více než optimistické. Důvěra podnikatelů měřená indexem PMI prudce roste a drží se nejvýše za posledních 6 let. Ekonomický růst by tak měl akcelerovat nad 2 %, což je na eurozónu výborné tempo, které by mělo přinést relativně rychlý konec kvantitativního uvolňování (QE) i záporných depozitních sazeb.
Vývoj kompozitního indexu PMI pro eurozónu:
Někteří centrální bankéři z měnové unie dokonce volají po zvýšení sazeb ještě v rámci QE, což je opačný model ve srovnání se Spojenými státy. Na druhou stranu ale dává smysl. ECB by v tomto případě utáhla měnovou politiku, ale podporu vládním dluhopisům jižních států by ponechala, aby předešla dalšímu rozšiřování spreadů a zvýšení nejistoty.
Jádrová inflace je stále hluboko pod cílem, takže podobné kroky si ECB bude moci dovolit. Každopádně parita eura s dolarem je nyní hodně vzdálená. Trhy teď hrají do karet Donaldu Trumpovi, kterému přichází vhod vyšší úrokové sazby a zároveň slabší dolar, který bude podporovat vývoz z USA.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: cnb.cz, tradingeconomics.com, MT4