Když se na jaře po měnové ofenzívě americké centrální banky (Fed) utáhl spread mezi americkými a německými dluhopisy na 1 %, bylo euro za méně než 1,1 dolaru velice levné. Nyní se ale karta obrací a atraktivnější začíná být vzhledem k výnosům dolar.
Vývoj spreadu mezi německými a americkými dluhopisy (v bps):
Otázka proto zní, jestli se spread může dále rozšiřovat. Zásadní v tomto ohledu bude vývoj inflace ve Spojených státech. Jádrová složka je sice nyní na bezpečných 1,3 % (viz graf), ale bylo by až s podivem, kdyby se rychle nedostala nad cílovaná 2,0 %. Souběh rychle nabíhající poptávky, nízké loňské srovnávací základny, růstu cen základních surovin a nabídkový šok způsobený texaskými mrazy a problémy v dodavatelském řetězci pošle meziroční růst spotřebitelských cen výrazně vzhůru.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Pokud se dluhopisová investoři takových čísel leknou a Fed navíc bude mluvit o potřebě v blízké době šlápnout na brzdu, vyletí výnosy amerických dluhopisů vzhůru, spread se roztáhne a dolar bude mít našlápnuto k dalším ziskům. Americké CPI bude zveřejněno v úterý 13.4. a očekává se meziroční růst jádrové složky o 1,5 %.
Co se týče eurové strany rovnice, tak tam se žádné velké pohyby v úrokových sazbách a výnosech dluhopisů nečekají. Evropská centrální banka (ECB) sice apeluje na vlády členů eurozóny, aby fiskálním stimulem pomohly ekonomice a vzaly část zodpovědnosti za oživení z bedra ECB, která už víceméně nemá jak více měnovou politiku uvolňovat. Možnost prohloubit deficit v jižním křídle ale zůstává nízká a každé euro v kapsách spotřebitelů nyní stejně znamená spíše dovoz zboží vyrobeného v Číně skrz ucpané dodavatelské řetězce než dovolenou Němců ve Středomoří. Když k tomu připočteme pomalou vakcinaci a rostoucí ceny dovážených energií, nedá se na EUR/USD očekávat silný růst.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, worldgovernementbonds.com