Je zajímavé sledovat, jak některé, nesmírně důležité změny na trzích zůstávají stranou zájmu médií. Například to, že vlády Řecka, Portugalska a Irska musí nabízet stále vyšší a vyšší výnos na své 10 leté dluhopisy, aby našly kupce. Výnos 10 letých dluhopisů těchto zemí se pohybuje velmi blízko úrovním ze začátku května tohoto roku. Kdo si vzpomene na toto časové období, musí si také vzpomenout na to, kolik místa věnovaly média článkům věnujícím se možnosti bankrotu některých zemí. Trh nám ukazuje, že v současné době je situace stejně napjatá jako před pěti měsíci a investoři hodnotí riziko investic do zmíněných dluhopisů jako vysoké a proto požadují vyšší výnos.
Namísto těchto informací však média donekonečna omílají písničku o možnosti recese dvojitého propadu (double dip recession) a kvantitativního uvolňování v USA. Z akademického hlediska je jistě důležité nastavit hranice co je a co není recese. Jaký je však vliv oficiálně definované recese nebo naopak růstu na každodenní život občanů? Jistě to není tak jednoduché, že pokud je růst HDP 0.1% za poslední období, tak je ekonomika v růstu a všichni se mají skvěle a pokud se HDP sníží o 0.1% tak nastane totální krize. Situace je jistě vážná: nezaměstnanost zarputile zůstavá na výsoké úrovni, počet nově vytvořených pracovních míst je nízký, deflace je za dveřmi, trh s realitami zažívá další a další propady. I kdyby se ale ukázalo, že HDP zůstává na pozitivní hladině, mnoho radosti to nezaměstnaným asi nepřidá.
Co se týče kvantitativního uvolňování, tak je dobré mít na paměti to, že poměrně výrazná část ekonomického balíčku ke stimulaci ekonomiky z roku 2009 stále zůstává nevyužitá (podle serveru recovery.gov). Fed tak možná bude preferovat rychlé použití vládou vynaložených prostředků namísto další expanze účetní bilance Fedu.
To, že je situace na finančních trzích vážná můžeme měřit nejenom již zmíněnými výnosy dluhopisů, ale také skokem cen CDS (Credit Default Swaps), popřípadě vývojem měn rozvíjejích se trhů. Například maďarský forint proti dolaru na páru USDHUF oslabil z pondělních 219,08 na současných 227 (plných 800 bodů za dva dny!!!).
Obrovské propady eura ze začátku roku se pozitivně promítají do ekonomických reportů proexportně orientovaného Německa. Až se však začne projevovat nárůst hodnoty eura z posledních tří měsíců, tak se euro ocitne v těžké situaci – na jedné straně budou zhoršující se ekonomické reporty a na straně druhé stále se zhoršující situace na dluhopisových trzích. Dlouhodobější predikce vývoje měnových kurzů jsou velmi ošidné. I tak si ale myslím, že na konci roku bude euro proti dolaru výrazně níž.
Na denním grafu EURUSD vidíme jak se cena odrazila od proražené trendové čáry a vytvořila velkou bearish svíci, která značí další propady. Všechny tři klouzavé průměry jsou správně seřazeny a vytváří významnou resistanci na úrovni kolem 2800. Pouze průraz a uzavření denní svíce nad 2800 by značilo změnu trendu. Lze očekávat pokračování trendu oslabování eura a vhodnou strategií se tedy jeví prodej krátkodobých vzestupů.
Na denním grafu AUDUSD vidíme velmi zřetelnou rezistanci na 9180 a 9225. Cena se propadla nejenom pod včerejší minimum, ale také pod maximum ze čtvrtka a středy minulého týdne. Lze doporučit krátké pozice se stopem nad 9225.
Patrik Urban