Dolar se může spolehnout na zrychlující ekonomiku poháněnou daňovým balíčkem z dílny prezidenta Trumpa. Stabilní a stále nekončící konjunktura už dokázala stlačit nezaměstnanost ve Spojených státech na 3,8 % (viz graf), což je nejníže od roku 1970! Když k tomu přidáme vyšší inflaci i růst mezd, nic nebrání americké centrální bance (Fed) ve zvyšování úrokových sazeb, které by se již letos měly přehoupnout přes 2 %. Napovídá tomu i historická zkušenost, kdy míra nezaměstnanosti v blízkosti 4 % byla doprovázena úroky v rozmezí 4-6 %.
Porovnání vývoje míry nezaměstnanosti (modře, osa vlevo) a úrokové sazby Fedu (červeně, osa vpravo):
Síla dolaru má tedy pevné základy. Posilovat ale nemůže donekonečna, někdy již zkrátka bude dolar příliš drahý. Z dlouhodobého pohledu při uvážení nižší inflace v eurozóně by přitom EUR/USD měl spíše pomalu růst a střední hodnotu tohoto měnového páru můžeme odhadovat někde v rozmezí 1,35 – 1,45. Kvůli vysokému úrokovému diferenciálu se ale na eurodolar kupci neženou, i když euro zůstává z historického pohledu na dnešních úrovních velmi levné.
Pokles EUR/USD z dubna a května však nebyl způsoben pouze vyšším očekáváním amerického růstu oproti expanzi v eurozóně. Na stůl se vrátily také obavy o soudržnost eurozóny. Tentokrát na nervy finančním trhům začala hrát Itálie, kde zvítězily ve volbách euroskeptické populistické strany. Itálie jako třetí největší ekonomika eurozóny s největším veřejným dluhem přesahující 2 200 mld. eur je samozřejmě těžkou váhou, kterou by nemohla eurozóna jen tak obětovat.
Vývoj bilance běžného účtu k HDP v Itálii:
V tomto ohledu ale zůstávám optimistou. Itálie i celé jižní křídlo, které by se mohlo „nakazit“ je nyní v mnohem lepší kondici než v roce 2011 – Evropská centrální banka drží úrokové sazby velice nízko a má mandát nakupovat dluhopisy v rámci kvantitativního uvolňování. Především ale Itálie dosahuje výrazných vnějších přebytků, téměř 3 % HDP, což celé ekonomice dává mnohem větší stabilitu proti odlivu kapitálu než před 7 lety, kdy se Itálie musela spoléhat na příliv prostředků ze zahraničí v podobné výši.
Euro by tedy při případném panickém výprodeji bylo zajímavou investicí, která by z dlouhodobého hlediska měla generovat slušné zisky. Pokles pod 1,10 v rámci EUR/USD dává slušný signál pro otevření dlouhé pozice.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Federal Reserve Economic Database