Ano, rozdíl v měnové politice bude velký. Zatímco v USA se čeká 2-3násobné zvýšení sazeb, v eurozóně ještě pojede kvantitativní uvolňování. Zdá se mi však, že očekávání ve Spojených státech jsou nastavena příliš vysoko. Prostor pro pozitivní překvapení zde není příliš velký. Pokud přiletí jakákoliv menší černá labuť, zůstaneme u jednoho zvýšení sazeb stejně jako v minulém roce.
Zapomíná se, že eurozóna roste slušným tempem blížícím se 2 % a předstihové indikátory naznačují, že ekonomický růst bude dále zrychlovat - agentura Markit dnes potvrdila, že expanze průmyslu v zemích platících eurem je nejvyšší od května 2011. Zvedá se především Francie a Itálie; Španělsko a Německo jsou naladěné na růstovou vlnu už delší dobu. Realizace odkládané spotřeby a zvýšené investice mohou pokračovat bez ohrožení dlouhodobé stability, protože eurozóna dosahuje obrovských přebytků na běžném účtu, což v překladu znamená, že na zvýšení poptávky si nemusí půjčovat od ostatních zemí.
Vývoj bilance běžného účtu platební bilance v eurozóně (v % HDP):
Důležitým faktorem bude vývoj inflace, která zůstává pod jedním procentem, ale s návratem vyšších cen ropy a svižnějšího růstu mezd by měla postupně růst a alespoň výhledově tlačit na ukončení QE i záporných úrokových sazeb, což euru pomůže.
Euro by tedy mělo americkému dolaru zdárně sekundovat. Z historického pohledu je velice levné. Měnový pár EUR/USD se obchoduje u 14letých minim, což navíc umocňuje fakt, že růst cen je v USA mírně vyšší než v eurozóně. Rozdíl v posledních 10 letech podle různých metodik činí 5-10 %, což je faktor, který dlouhodobě hraje euru do karet.
Pokud tedy kurz EUR/USD v letošním roce klesne až pod paritu, neměl by se tam ohřát příliš dlouho. Tržní síly jej budou postupně tlačit směrem do rovnovážného koridoru 1,10 – 1,20, a to i přesto, že normalizace měnové politiky i ekonomický cyklus má v eurozóně několik let zpoždění za Spojenými státy. Aktuálně totiž Německo a spol. již slabší euro nepotřebují a ke slušnému růstu si umí pomoci sami.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým Fstreet.cz
Zdroje: Tradingeconomics.com, MT4, Markit