Jedním z mnoha negativních překvapení z Británie byl včerejší index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb, který je pro ostrovní ekonomiku zvlášť důležitý. Z výsledných 55,8 bodu by se sice mnohé evropské státy radovaly, tempo růstu však kleslo na 19měsíční minimum.
Vývoj indexu nákupních manažerů (PMI) ve službách ve Velké Británii:
Zhoršující se měkké indikátory, mezi které patří v první řadě právě PMI ve službách, poukazují na přicházející zpomalení britské ekonomiky. Meziroční růst HDP na ostrovech by se měl dostat pod 2 %, což nevytvoří žádné tlaky na zvyšování úrokových sazeb z dílny místní centrální banky Bank of England. Přicházející nízká inflace (až deflace) navíc tento krok odloží minimálně na rok 2016 a britská libra se v měnovém páru GBP/USD nebude moci opřít o podporu své centrální banky.
Británie je tak stále více vtahována do problémů eurozóny a ukazuje se, že nemůže svou ekonomiku donekonečna táhnout vzhůru pouze spotřebitelskými výdaji a stavebnictvím. Vyčerpané domácnosti by měli nahradit exportéři. V rámci Evropy, kde se o oslabení vlastní měny snaží nejenom společná měnová unie, ale také státy od Švédska po Českou republiku, proto pro britskou libru nezbývá jiná možnost, než se depreciaci nebránit a snažit se nabýt ztracenou konkurenceschopnost.
Porovnání vývoje měnových párů EUR/USD (modře) a GBP/USD (červeně) za posledních 6 měsíců:
Pro tento rok tedy můžeme čekat, že Bank of England bude nadále pasivní a nenaznačí žádnou možnost utahování měnové politiky. Britská libra se bude pohybovat v těsném závěsu za eurem – měnové páry GBP/USD a EUR/USD si tak udrží svou vysoce pozitivní korelaci, kterou získaly během posledního půl roku (viz graf).
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz