Vývoj rozdílu v úrocích výnosové křivky mezi dolarem a eurem (dnes bíle, 1. února modře):
Včerejší zasedání Evropské centrální banky (ECB) bylo dle očekávání holubičí. Oživení se zadrhává a podobně jako v letech 2008-12 si eurozóna na rozdíl od USA prochází druhou recesí, nyní se akorát všechno děje tak nějak rychleji. V rámci programu PEPP se chystá ECB nakoupit 1850 mld. EUR především vládních dluhopisů zemí eurozóny.
A to je z evropského pohledu dost možná ten důvod, proč euro roste. Takové nákupy ve stylu kvantitativního uvolňování (QE) totiž snižují riziko krachu státní pokladny Itálie, Španělska, Řecka… Uvolnění měnové politiky v eurozóně tak paradoxně pomáhá euru vzhůru, protože euro není vnímáno jako riziková měna v porovnání s dubnem 2020, kdy se investoři báli všeho kromě vybraných exkluzivních aktiv, jako jsou americké státní dluhopisy.
Americký dolar se ale z role bezpečného přístavu kvůli extrémní fiskální podpoře velice rychle stává inflační měnou. Očekávání růstu cen v této dekádě již významně překonala 2 % a stále směřují vzhůru. Měnový trh tak možná opráší vzpomínky na německou marku jako stabilní a nízkoinflační měnu, v jejíž šlépějích chtělo euro vždy pokračovat.
Vývoj amerických 5letých inflačních očekávání p.a.:
Zřejmě bychom se neměli bát dvojciferné inflace typu 70. let, ani inflace přesahující 5 %. Strach z nových bilionů USD, které již ve velkém roztáčejí největší světovou ekonomiku, je ale na trhu cítit a ani úroková kompenzace nemusí být pro investory dostatečná, aby z dlouhodobého pohledu preferovali americký dolar před eurem nebo japonským jenem.
Do druhého poločasu tedy vstupuje euro s nižším růstem, méně proočkovanou populací, ale výrazně vyšší důvěrou trhů než tomu bylo před rokem. V rámci postpandemického oživení se navíc může ukázat, že je eurozóna jen o 2-3 měsíce za USA a již v létě může Německo a spol. dotahovat ztráty způsobené lockdowny, což by mělo euru pomoci stabilizovat se na aktuálních nebo vyšších úrovních.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg