Americká centrální banka (Fed) samozřejmě vnímá, že kromě stavebnictví už klesají i maloobchodní tržby a průmysl. Na začátku února zřejmě ve Washingtonu zvýší úrokové sazby o 0,25 %, ale další kroky na podporu dolaru jsou kvůli slábnoucí ekonomice a zpomalující inflaci nejisté.
Naopak všechny hlasy z Evropské centrální banky (ECB) znějí na pokračujících několik skoků o 0,50 %, protože zkrátka kvůli válce na Ukrajině loni nechala z opatrnosti uvolněnou měnovou politiku a musí své resty dohánět. Už v listopadu se zahraniční bilance eurozóny vrátila do plusu a bilance běžného účtu by měla díky klesající hodnotě importů dále růst.
Vývoj bilance běžného účtu v eurozóně (měsíčně v mld. EUR):
Z toho pohledu je překvapivé, že se spread mezi výnosy 1letých amerických a německých dluhopisů stále drží nad 2,00 %, i když aktuální rozdíl v úrokových sazbách centrálních bank je nižší a měl by se výhledově rychle utahovat.
Vývoj rozdílu ve výnosech 1letých amerických a německých vládních dluhopisů (v bps):
Euro by tedy mělo pokračovat v prvním pololetí v růstu. Místní průmysl už nemusí brzdit přemrštěné ceny plynu a podniky dostávají hodně zakázek ve zbrojařství nebo energetice. Vše podporují relativně uvolněné fiskální politiky jednotlivých států. Uvidíme, jestli tempo ekonomiky vydrží i přes plánované svižné zvyšování úrokových sazeb. To je ale příběh až druhého pololetí. Do té doby má Evropa lépe rozdané karty než Spojené státy, zvlášť pokud zůstane počasí mírné a Rusko nebude eskalovat vzájemnou konfrontaci.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, worldgovernementbonds.com, ECB, forexfactory.com