Dlouhodobě se na poklesu hodnoty eura projevují strukturální problémyeurozóny. Oproti Spojeným státům trápí starý kontinent nízká flexibilita na trhu práce, která bolí především v dnešní době, kdy je poptávka geograficky nerovnoměrně rozložená. Dalším faktorem je úspěch amerického břidličného plynu a ropy, kterému se Evropa brání.
Střednědobě můžeme vidět rostoucí trend z low v červenci minulého roku (viz graf), kdy prezident evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi oznámil, že v případě akutní potřeby bude ECB provádět neomezené nákupy dluhopisů postižených zemí známé jako OMT. Byť ECB v rámci tohoto programu prozatím nenakoupila žádné dluhopisy, pouze možnost těchto intervencí stačila ke stabilizaci eurozóny na celý půlrok a přispěla během této doby k posílení EUR/USD o 12 %.
Ono uklidnění se nám ale začíná zadrhávat a v posledních týdnech dochází k obratu. Nízké splátky půjček evropských bank v rámci druhého kola programu LTRO (pouze 61 mld. EUR proti očekávaným 125 mld. EUR) značí stálou potřebu likvidity a opatrnost v bankovním sektoru. Nejistota ohledně italských voleb jen dále zvýšila vnímání rizika. Posun navíc přichází i ze Spojených států: Zvěsti o blížícím se zastavení odkupu dluhopisů americkou centrální bankou (Fed) totiž nepřicházejí pouze z řad ekonomů, ale ve svém posledním projevu se o ukončení programu zmínila i osoba, která je pod ním tučně podepsaná, guvernér Fedu Ben Bernanke. Z toho vyplývající vyšší nabídka eur než dolarů je pro měnový pár EUR/USD negativní.
Výhled: Za eurem tedy nestojí žádný silný ekonomický fundament, tržní sentiment se zase pomalu obrací k riziku zády a inflační tlaky jsou velice slabé. Aktuální slabost eura se navíc evidentně líbí ECB, která se vyjádřila proti dalšímu posilování, když se EUR/USD dostal až na 1,35. Pro další propad eurodolaru proto hovoří jak tlaky z reálné ekonomiky, tak nastavení měnové politiky na obou stranách Atlantiku.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Zdroj: MT4, Zerohedge
Tomáš RaputaTým FXstreet.cz