Trh už přestává počítat s jakýmkoliv zvýšením úrokových sazeb na hodně dlouhou dobu, když se desetiletý německý dluhopis obchoduje s výnosem 0,10 % p.a. a jádrová inflace se i přes 10procentní meziroční oslabení eura nemůže odpoutat od 1procentního tempa směrem k cíli Evropské centrální banky (ECB). Vzhledem ke stagnaci klíčových ekonomik Německa a Itálie v posledních dvou čtvrtletích se letošní růst v eurozóně očekává výrazně slabší než v předchozích prognózách a v lepším případě bude začínat jedničkou, v tom horším se bude blížit recesi celá měnová unie.
Vývoj výnosu 10letého německého vládního dluhopisu a jádrové inflace v eurozóně:
Dnes odpoledne se dozvíme z výsledku zasedání ECB další kroky ve směřování měnové politiky v eurozóně. Kvůli přílivu negativních zpráv začíná trh spekulovat o zavedení nových dlouhodobých půjček bankám (TLTRO), které by uvolnily měnové podmínky a pomohly by především nejvíc zranitelným částem měnové unie v Itálii, Španělsku a Portugalsku.
Byť by šlo o příliv nových eur do finančního systému, tak by kurz eura nemusel reagovat negativně. Jakýkoliv krok, který podpoří růst i inflaci a zároveň sníží pravděpodobnost opakování dluhové krize ze začátku desetiletí, si investoři budou pochvalovat. Dluhopisy zemí periferie by zažily příliv nových prostředků, spread s německými dluhopisy by se snížil a na kurz eura by se mohl vrátit optimismus.
Protože co si budeme nalhávat, euro je nyní na dně a další ztráty nejsou příliš pravděpodobné vzhledem k obrovskému zahraničnímu přebytku eurozóny, stále nízkým cenám ropy a paritě kupní síly k americkému dolaru, která se drží blízko historických minim.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, ECB, MT4