Cena zlata je však pořád o více než 200 dolarů vyšší, než tomu bylo na konci loňského roku. Co se za posledních 10 měsíců změnilo tak výrazně, že by to mělo hlavní dopad na cenu žlutého kovu? Pojďme se podívat na vývoj několika faktorů, které obvykle silně ovlivňují náladu na zlatém trhu.
Vývoj kurzu dolaru a inflačních očekávání
Slabý dolar a očekávaný rychlý růst cen v budoucnu dokážou být katalyzátory býčího trendu na zlatě. Zde však vysvětlení pro vyšší ceny zlata nenajdeme. Dolarový index se drží na podobných hodnotách jako v prosinci 2015 (122 bodů na škále z dílny St.Louis Fedu), inflační očekávání za 5-10 let měřené pomocí dluhopisových trhů jsou dokonce mírně nižší (1,80 % ročně ve srovnání s loňskými 1,85 %). Žádné obavy z nekontrolovatelné ztráty kupní síly dolaru tedy nejsou na stole, přestože se americká ekonomika může dostat do přehřátého módu v docela blízké budoucnosti.
Vývoj amerického dolarového indexu a 5letých inflačních očekávání (po 5 letech):
Vnímání rizika
Hlavní rizika, proti kterým se kupci zlata snaží zajistit, jsou finanční a politická. Nejsem žádným expertem na politiku, ale když si uděláme rychlé laické srovnání – loni probíhala nekontrolovatelná hlavní uprchlická vlna do Evropy, Islámský stát byl mnohem silnější než dnes a boje na Ukrajině byly velice čerstvé. Oproti tomu můžeme stavět nečekaný Brexit, situaci v Turecku po nepovedeném puči či riziko spojené s americkými prezidentskými volbami v USA, které trápí svět dnes. Obecně si tedy myslím, že nelze hovořit o výrazně napjatějším prostředí ve světě. Nejistota ve financích se také příliš nezměnila, zde bych tedy důvod pro 20 % růst ceny zlata nehledal.
FED
Ano, dostáváme se k poslednímu a rozhodujícímu faktoru a tím je Fed. Stejně jako na konci loňského roku se čeká zvýšení úrokových sazeb v prosinci o 0,25 %, s výhledem dále už je trh i samotný Fed výrazně opatrnější. Ještě na přelomu roku bylo hlavním proudem očekávání pro 2-3 zvýšení úrokových sazeb za následujících 12 měsíců, pohled na nynější předpokládané tempo normalizace měnové politiky v USA hovoří zcela jinak.
Aktuální pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb v USA k září 2017 odvozená z úrokových futures:
60 % trhu si myslí, že prosincový „hike“ bude na dlouhou dobu poslední, pokud k němu vůbec dojde, a dalších 30 % předpokládá do září 2017 pouze jedno další zvýšení sazeb. Zlato jako neúročené aktivum se tak nemusí bát konkurence ve formě dluhopisů vynášejících jmění na vysokých úrocích a pro spoustu lidí celosvětově přináší příležitost, kam uložit (někdy záporně úročené) zůstatky na běžném účtu.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, CME, MT4