V první řadě je třeba říci, že centrální bankéři nemění nastavený kurz měnové politiky na základě 2-3 měsíců horších dat. Žádné „tvrdé“ rozhodnutí jako prodloužení či dokonce navýšení kvantitativního uvolňování proto od ECB nečekejme. Důležitá však bude komunikace, se kterou bude její prezident Mario Draghi adresovat možná rizika. Pokud se na tiskové konferenci dozvíme, že ve Frankfurtu „pozorně sledují“ zhoršení dat přicházejících z ekonomiky, slábnoucí inflaci nebo kurz eura, jde o jasný holubičí signál, který by poslal euro na nižší úrovně.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Na základě této rétoriky bychom se totiž v případě pokračování zmíněných negativních vlivů opravdu dočkali oné tvrdé akce ze strany ECB na červnovém zasedání a trh chce být na tuto možnost připraven. Prodloužení QE z nynějšího zářijového termínu až do prosince nebo i do příštího roku by nadále odložilo jakékoliv spekulace o brzkém růstu úrokových sazeb v eurozóně. Ve srovnání s americkými sazbami, které výhledově překročí 2procentní hranici, nebude v případě holubičí ECB traderům zbývat nic jiného, než nechat měnový pár EUR/USD napospas medvědům.
Nedá se však vyloučit, že se čísla z eurozóny obrátí k lepšímu. Z tohoto pohledu bude nejdůležitějším číslem tento týden index německého podnikatelského klimatu IFO. Zde je ale třeba dbát pozornosti při interpretaci dat. Kvůli rekalkulaci indexu (včetně zahrnutí sektoru služeb do výpočtu) se očekávaná hodnota pohybuje na 104,7 bodu. To je na první pohled pořádný sešup z 114,7 bodu v minulém měsíci – tato čísla však mezi sebou nejsou porovnatelná, protože podle nové metodiky by měl index minulý měsíc hodnotu 103,2 bodu. Netřeba proto shortovat euro hned po prvním pohledu na aktuální IFO index. Data budou zveřejněna v úterý v 10:00.
Vývoj německého předstihového indexu IFO:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECB