Úterý 08. dubna 2025 02:49
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Kupka: ČR by mohla více zasáhnout cla na dovoz automobilových dílů do USA

07.04.2025 07:10  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Cla na dovoz automobilových dílů do Spojených států amerických, která by měla začít platit v sobotu 3. května, by se mohla dotknout českých výrobců více než tento týden oznámená takzvaná reciproční cla. Ta mají na Českou republiku v současnosti spíše sekundární dopad. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Spojené státy jsou pro ČR desátým největším exportním trhem.

Tuzemské firmy dováží zboží spíše do jiných evropských zemí, které ho následně do USA dále prodávají. Podle současných odhadů ministerstva financí (MF) způsobí nová americká cla zpomalení českého hospodářského růstu o 0,6 až 0,7 procentního bodu. Na dovoz zboží ze států Evropské unie začnou příští týden platit plošná cla ve výši 20 procent. Cla na dovoz automobilových dílů pak mají od května činit 25 procent.

Jak odolná je česká ekonomika po zavedení celní politiky USA, se podle Kupky ukáže v následujících měsících. Pomoci by podle něj mělo, že se český vývoz začal v posledních letech soustředit na různé zahraniční trhy. Loni tvořil americký trh 2,9 procenta celkového exportu českých výrobků do zahraničí.

"Pokud nás zasáhne aktuální celní válka Donalda Trumpa, tak spíše sekundárními dopady, tím, že bude znamenat oslabení celého mezinárodního obchodu. Záležet bude na tom, co se stane se clem na automobilové díly, o kterém by se mělo jednat. To by samozřejmě české výrobce mohlo zranit více," řekl Kupka. Dodal, že poté by se mohla ekonomika v letošním roce zpomalovat ještě rychleji, než odhaduje MF.

MF upozorňuje na to, že výsledný efekt na zpomalení ekonomiky bude záležet na řadě dalších faktorů. V lednové prognóze očekávalo v letošním roce růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta po loňském růstu o jedno procento. Už tehdy upozorňovalo, že rizikem pro hospodářské oživení je hrozba obchodních válek.

Spojené státy americké začaly vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa od 5. dubna. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna na základě toho USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat takzvaná reciproční cla, která v případě Evropské unie činí 20 procent.

Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz se již nyní uplatňuje 25procentní clo.

Evropská unie již v reakci na cla na ocel a hliník oznámila protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Tato protiopatření měla částečně začít platit od 1. dubna, částečně pak od 13. dubna. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že všechna celní opatření by měla vstoupit v platnost v jediný den, a sice 13. dubna. Mezitím unijní exekutiva konzultuje možnou reakci s jednotlivými členskými státy.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Kubánská vláda pro platby na ostrově uzná kryptoměny, bude je i regulovat
    Kubánská vláda uzná pro platby na ostrově kryptoměny, které bude i regulovat. Pravidla stanoví centrální banka, která též určí způsob udělování licencí poskytovatelům souvisejících služeb. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na oficiální věstník.
  • Kuba ohlásila měnovou reformu, skončí konvertibilní peso
    Kuba od 1. ledna příštího roku výrazně změní svůj stávající měnový systém. Měnovou reformu ohlásil kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, píší dnes světové agentury. Změna systému zřejmě povede k devalvaci kubánské měny, což bude poprvé od roku 1959. Vláda ohlásila, že má v příštím roce v úmyslu výrazně zvýšit platy, protože očekává silný růst cen.
  • Kuba prý plánuje první oficiální devalvaci pesa od roku 1959
    Kuba bude brzy devalvovat směnný kurz domácí měny peso vůči americkému dolaru. Učiní tak poprvé od revoluce v roce 1959. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje.
  • Kuba připravuje přechod k jediné měně
    Kuba připravuje plány na zavedení pouze jedné měny. Chystanou reformu mnozí považují za jeden z nejtěžších úkolů pro prezidenta Raúla Castra, který se snaží nastartovat skomírající ekonomiku této komunistické země.
  • Kuba vyzvala USA ke zrušení obchodního embarga, označila ho za akt genocidy
    Kubánská vláda dnes vyzvala Spojené státy, aby ukončily obchodní embargo, jež vůči tomuto karibskému ostrovu zavedly před 60 lety. Havana označila blokádu za nelegální a za "akt genocidy". Podle ní je embargo nejdelší ekonomickou válkou proti jednomu národu. Kubánské ministerstvo zahraničí rovněž v prohlášení připomnělo, že i Valné shromáždění OSN opakovaně od 90. let vyzývá k ukončení amerického embarga vůči Kubě. Informovala o tom agentura EFE.
  • Kuba začala odstraňovat systém dvojí měny
    Kuba schválila plán postupného odstraňování duálního monetárního systému. Jde o součást reforem, které mají zlepšit výkonnost kubánské ekonomiky, uvádí se podle agentury Reuters ve vládním sdělení, které dnes přinesla oficiální média.
  • Kuba začala svým obyvatelům prodávat dolary za téměř tržní kurz
    Kubánská vláda začala skrze své oficiální směnárny prodávat obyvatelům americké dolary. Při směně při tom uplatňuje kurz 123,60 pesa za dolar, což je čtyřikrát více než oficiální kurz pro podnikatelský sektor. Kurz se ale přibližuje poměrům vládnoucím na černém trhu, uvedla agentura AP. Každý Kubánec však může koupit maximálně 100 dolarů za den.
  • Kubelková z ČNB navrhovala větší uvolnění podmínek pro hypotéky
    Členka bankovní rady České národní banky (ČNB) Karina Kubelková na počátku června navrhovala, aby se zrušil limit stanovující poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV). Podle ní by bylo vhodné přenechat řízení rizik na poskytovatelích hypoték, vyplývá ze záznamu jednání bankovní rady, který dnes ČNB zveřejnila. Většina rady ale byla proti a rozhodla po ponechání limitu LTV na 80 procentech, u žadatelů do 36 let 90 procentech.
  • Kudlow: USA porostou tříprocentním tempem i bez dohody s Čínou
    Ekonomika Spojených států v letošním roce dosáhne tříprocentního růstu i bez uzavření obchodní dohody s Čínou. V rozhovoru s televizí CNBC to včera uvedl hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. V letošním prvním čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států zrychlil na 3,1 procenta z 2,2 procenta v závěru loňského roku.
  • Kuleba vyzval k bojkotu západních firem a bank, které dál podnikají v Rusku
    Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba dnes jmenoval více než 20 velkých západních firem a bank, které dál podnikají v Rusku. Zahraniční vlády a spotřebitele proto podle médií vyzval k jejich bojkotu. Dalších 378 firem se z Ruska podle ministra stáhlo jen částečně. Podle Kuleby je nemorální podnikat v zemi, která napadla svého souseda.
  • Kupka: ČR vykáže veřejný deficit k HDP 2,2 pct, tedy v limitu pro euro
    Česko zřejmě letos vykáže deficit veřejných financí vůči HDP na úrovni 2,2 procenta a bude plnit jedno z maastrichtských kritérií pro přijetí eura, které stanovuje maximálně tři procenta. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. Je to jedno ze čtyř kritérií. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) začátkem roku uvedl, že přijetí společné evropské měny nyní nemá smysl řešit, protože Česko neplní žádné z kritérií pro její zavedení.
  • Kupka: EU by pro posílení konkurenceschopnosti měla přehodnotit priority
    Evropská unie potřebuje mnohem jasnější kroky k posílení své konkurenceschopnosti, řekl včera v televizi Prima ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Se současnými návrhy Evropské komise proto není spojený, podle něj jsou nedostatečné. Evropa by proto podle něj měla přehodnotit některé své priority, ať už v podpoře průmyslu nebo bezpečnosti.
  • Kupka: Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty
    Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.
  • Kupní síla britského obyvatelstva klesá
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v prvním čtvrtletí zvýšil oproti předchozím třem měsícům pouze o 0,2 procenta, roste tedy nejpomalejším tempem za poslední rok. Britský statistický úřad dnes potvrdil bezútěšný stav britské ekonomiky, kde je kupní síla obyvatelstva v nejdelším propadu od 70. let, uvedla agentura Reuters.
  • Kupní síla v ČR od r. 1989 až několikanásobně vzrostla
    Průměrná mzda rostla mezi lety 1989 a 2024 v ČR výrazně rychleji než ceny, takže kupní síla v české ekonomice až několikanásobně vzrostla. Průměrná mzda od roku 1989 do druhého čtvrtletí 2024 stoupla o 1346 procent, tedy na víc než čtrnáctinásobek. U všech hlavních položek od potravin přes tabák až po benzin s výjimkou konzumního chleba rostl počet kusů či litrů, které lze za průměrnou mzdu pořídit. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB s použitím dat Českého statistického úřadu.
  • Kuroda (BoJ): Další stimul je připraven
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) Haruhiko Kuroda znovu uvedl, že centrální banka...
  • Kuroda: BoJ má neomezenou munici
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) Haruhiko Kuroda ve čtvrtek uvedl, že agresivní...
  • Kuroda: Další snížení sazeb neplánujeme
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) Haruhiko Kuroda dnes před parlamentním...
  • Kuroda: Není třeba využít helicopter money
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) Haruhiko Kuroda říká, že není zapotřebí a není ani...
  • Kuroda nevylučuje možnost sazby na -0,5 %
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) Haruhiko Kuroda dnes uvedl, že je teoreticky...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč