Při dnešním otevření trhů si ropa skokově připsala 15 %, část zisků již ale stačila odevzdat. Není překvapením, že z tohoto prostředí budou těžit měny zemí ropných exportérů – norská koruna (NOK), kanadský dolar (CAD) a především pak ruský rubl (RUB), protože Rusko po rychlé dohodě OPEC+ pravděpodobně po dobu odstávky v Saúdské Arábii navýší svou těžbu. Nutno dodat, že měnové páry USD/NOK i USD/RUB jsou i z jiných fundamentálních měřítek atraktivní pro short, ať už z jejich historického kurzu nebo relativně slušným úrokovým zhodnocením oproti ostatním měnám.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Zajímavý je z pohledu pohyby cen ropy i cukr. Z cukrové třtiny se totiž kromě sladidla může vyrábět i ethanol, který v některých zemích jako Brazílie funguje jako subtitut benzínu. Při vyšších cenách ropy se proto producenti rozhodnou zvýšit podíl ethanolu v produkčním mixu a snížit nabídku cukru samotného.
Cukr se navíc už delší dobu pohybuje pod nákladovou cenou velké části producentů a je jasné, že nemůže vydržet na dnešních úrovních v blízkosti 12 centů za libru dlouhodobě (viz graf). Nákup cukru by tak v prostředí vysokých cen ropy standardně měl přinášet zisky.
Podobný příběh můžeme najít i u kukuřice, ze které se vyrábí ethanol především v USA. Místní prostředí pro výrobu ethanolu je ale silně regulováno, a proto tento tržní princip nefunguje tak napřímo jako u cukru. Kukuřice je navíc ovlivněna obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou, čímž se může na trhu objevit přebytek této suroviny i přes rostoucí ceny ropy.
Vývoj ceny cukru (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Reuters