Kartel vidí náznaky silného oživení poptávky. Spotřeba ropy by měla celosvětově ve čtvrtém čtvrtletí vzrůst na téměř 95 milionů barelů denně (mbd) z 91 mbd v předchozím čtvrtletí. Za růstem má stát především Indie, Čína, USA a Japonsko (viz tabulka), tedy největší ekonomiky světa, které na podzim nemusely zpřísňovat pandemická opatření a šlapat poptávkově na brzdu. Evropa se na celkové spotřebě ropy podílí zhruba 14 %, tím pádem její mírný pokles nebude mít na celkový vývoj takový dopad.
Předpoklad vývoje celosvětové poptávky po ropě dle kartelu OPEC (v mbd):
Během podzimu by se tak mohl trh s ropou dostat do deficitu ve výši 3 mbd, což by standardně znamenalo silný býčí signál, který se samozřejmě OPEC snaží ve smyslu zvýšení cen vytvořit. Kvůli bezprecedentnímu přebytku ropy v první polovině roku jsou ale zásobníky celosvětově plné a tento deficit nebude problém pokrýt. I tak by takové čerpání zásob mělo znamenat slušnou podporu pro ceny ropy a pravděpodobnost poklesu cen pod aktuální support 36 USD za barel je velice nízká.
Tento scénář je založen na dvou proměnných, které mohou nedostatek ropy snížit. První předpoklad je stagnace těžby v USA, která by kvůli drastickému poklesu nových vrtných zařízení neměla v nejbližší době znovu nastartovat nový „břidlicový boom“. Jak jsme ale byli svědky před 5 lety, dokážou těžaři z Texasu, Nového Mexika a Severní Dakoty překvapit i při velmi nízkých cenách ropy.
Porovnání těžby ropy kartelu OPEC a odhadované poptávky po této ropě:
Druhým faktorem je dodržování kvót ze strany členů kartelu OPEC i nečlenských zemí, které jsou součástí dohody o snížení těžby, zejména pak Ruska. Pokud OPEC udrží nabídku své ropy na úrovni třetího čtvrtletí, tj. pod 24 mbd, tak zásoby skutečně začnou prudce klesat a ropa WTI by mohla najít novou rovnováhu v pásmu 40-50 USD za barel, což by pro všechny zúčastněné byla alespoň malá náplast za pekelné první pololetí.
Pozitivním signálem by také byl nový fiskální balíček v USA nebo oslabení amerického dolaru. Podpora federální vlády americké ekonomice je zvlášť teď před volbami silně politické téma, prohlášení hlavních aktérů včetně prezidenta Trumpa proto může na trhy přinést novou dávku volatility.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: OPEC, MT4