1. Zamyslete se nad tím, čeho chcete dosáhnout
Jednou z nejužitečnějších věcí, které můžete jako obchodník o víkendu udělat, je věnovat čas, který máte k dispozici, úvahám o tom, čeho chcete ve své kariéře tradera dokázat. Při obchodování je nesmírně důležité důkladně si stanovit cíle, které vám nejen poskytnou směr, ale také vám dají skutečný pocit úspěchu.
Zde jsou typy cílů, na které byste se měli zaměřit:
Řízení rizik
Jedním z hlavních problémů, se kterými se můžete setkat při obchodování nebo při zahájení obchodování, je způsob, jak efektivně řídit svá rizika. Vždy je dobrým zvykem pochopit a na základě toho si i stanovit, kolik jste ochotni riskovat nebo ztratit při každém obchodě, a tak budete vždy plně srozuměni s nejhorším scénářem. Obecně se radí, abyste alokovali pouze malou část svého celkového obchodního kapitálu do jednotlivých obchodů, např. 2 % na každý obchod. Pokud s tímto nastavením dojde ke ztrátě, alespoň budete mít dobrý pocit, že jste se drželi svých pravidel a uspěli jste v oblasti řízení rizik.
Čas strávený tradingem
Jako obchodník je opravdu snadné se zabrat do grafů. Můžete strávit klidně 3 hodiny analýzou pouze jednoho grafu. Je ale dobré mít čas, který trávíte analýzou, pod kontrolou. Vytvořte si plán analýzy, kde věnujete několik hodin na provedení analýzy a každému grafu přidělíte určitý čas.
Stanovte si ziskové cíle
Většina z vás již určitě slyšela o stanovení cílů zisku v rámci obchodní strategie. Jedno klíčové slovo, s nímž však mnozí zřejmě bojují, je „realistické“. S dávkou reality přichází pochopení, že i pro zkušené portfolio manažery je obtížné vydělat více než několik procentních bodů zisku měsíčně. Buďte realističtí ohledně výnosů, které každý měsíc očekáváte, a snažte se na sebe nevytvářet tlak, který by v konečném důsledku jen zapříčinil ztrátové obchody.
2. Věnujte čas sebereflexi
Když obchodujete, je třeba přijmout mnoho informací, pečlivě plánovat a precizně realizovat své plány, že ani ti nejlepší tradeři často neudělají krok zpět, aby vyhodnotili, jak dobře se jim vlastně daří. Vzhledem k tomu, že trhy jsou v neustálém stavu fluktuací a změn, měli byste vždy svou obchodní činnost zpětně kontrolovat, aby jste vy byli pánem tradingu a nikoliv naopak.
Zaměřte se na všechny aspekty vašeho obchodování. Jde o sebereflexi, vy sami nejlépe víte, co jste jak udělali a proč. Pokud jste například obchodovali na nějakém trhu, kde vám vaše strategie již nefunguje, pozastavte či úplně přestaňte na tomto trhu obchodovat.
3. Vytvořte si akční plán
Nejprve je důležité pochopit, na co se připravujete. Zaměřte se na nadcházející týden a rozhodněte se, kam byste měli soustředit svou energii. Proveďte analýzu a do svého kalendáře naplánujte veškerá nadcházející makroekonomická vyhlašování nebo události spojené s cenovými pohyby trhu. Poté, co budete mít provedenou analýzu, můžete začít spekulovat o tom, jakým směrem se bude pohybovat trh a při jaké volatilitě. Je vámi sledovaný trh v uptrendu, downtrendu nebo se pohybuje do strany? Kam budete chtít umisťovat své stop-loss a profit-target příkazy a jakým způsobem zahrnete zásady řízení rizik do vašeho obchodního plánu?
Tyto otázky by měly být v rámci vašeho plánu zodpovězeny. Vězte, že pokud strávíte víkend úvahou o své tradingové kariéře, sebereflexi a poctivě vypracovaným plánem na další týden, budou vaše šance na úspěch na trhu v následujícím týdnu znatelně vyšší, než u ostatních traderů.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe