V tomto článku si projdeme čtyři nebezpečí, kterým se musí úspěšný trader vyhnout. Analogicky je přiřazuji ke čtyřem biblickým jezdcům apokalypsy.
Nerozvážnost
V anglofonních státech se často objevuje spojení „Fat Finger“. Jde o situaci, kdy se někdo překlepne při zadávání příkazu. Často je to důsledkem stresu či ledabylosti.
Ač to zní triviálně, tak jde o častý fenomén, který dokonce minimálně jednou shodil trh. V roce 2010 správce institučního portfolia prodal futures kontrakty za 16 miliard USD místo 16 milionů. Tím vytvořil rychle se valící lavinu.
Nerozvážnost je prvním pomyslným koněm, proti kterému se dá snadno zakročit. Kontrolujte několikrát své příkazy.
Chamtivost
Chamtivost je možná nejnebezpečnější kůň. Vzpomeňme si na všechny ty Ponziho schémata, které jsme měli možnost vidět. Ať už na tradičním nebo kryptoměnovém trhu.
Proti chamtivosti se dá zpravidla bojovat dvojicí pravidel. Zatím je pouze nastíním, nicméně v budoucnosti bych mohl prezentovat přesnější strategii.
Take Profit
Využívejte funkci Take-Profit. Její síla spočívá v tom, že donutí držet se strategie a vzít své procenta v souladu s ní. Pokud by tomu tak nebylo, často se propadnete do iluze „musí to jít ještě víc nahoru, nebudu prodávat“.
Často a pravidelně vybírejte
Je dobré mít každý měsíc nastavenou strategii výběru. Ideálním konsensem je 50 % všech výdělků. Díky tomu budete mít opravdové realizované zisky, nikoliv sadu jedniček a nul.
Této problematice se budu dále věnovat v dalším článku, nyní provádím rešerši. Snažil jsem se, bohužel bezvýsledně, najít strategii zapojující technickou analýzu. Pokud nějakou máte, určitě ji napište do komentářů.
Závislost
Dělejte si od tradingu pravidelně pauzy. Pozorný čtenář si jistě všiml, že všechny řádky proplétá niť strategie.
Není na škodu si vyhradit 3 dny v měsíci, kdy se na grafy ani nepodívám. Díky tomu se dokážou srovnat myšlenky a odstranit zbylé emoce. Člověk pak snáze odolává nástrahám davového efektu a strachu ze zmeškání příležitosti.
Nezapomínejte na to, že manipulujete se svými vlastními penězi. Neobchodujte unavení, po emoční ráně či pod vlivem návykových látek. Ano, i takoví jsou a není jich málo. Je jednoduché zapomenout, že čísla v telefonu jsou reálné prostředky. Existují studie, které dokazují, že člověk s hotovostí v peněžence utratí méně než člověk používající kartu. Paralela je to více než příhodná.
Nepřipravenost
Pojem „připravenost“ je značně abstraktní. Pro někoho to může být uklizený stůj napomáhající soustředění a pro druhého dobře přednastavená a otestovaná strategie.
Pokud bych měl vypíchnout jednu věc, tak je to pravidelné využívání demo účtu k různorodým testům a cvičením.
Obzvláště zajímavý mi při rešerši přišel koncept „rozcvičky“. To znamená strávit před každým vstupem na platformu brokera půl hodiny s demo účtem. Vyzkoušet si strategie na MACD, RSI či ATR. Díky tomu se zocelí schopnost se správně rozhodovat v kritických několika sekundách před otevřením příkazu.
Slovo závěrem
Při psaní tohoto textu jsem narazil na několik bodů, kterým bych se rád věnoval s pomocí přesných čísel a s prezentací ucelené strategie. Konkrétně jde o strategii výběru a rozcvičku. Budiž tedy slibem, že brzy k abstraktnímu textu dodám konkrétní a podloženou strategii.
Jiří Makovský