Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:40
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Fintokei StartTrader

Co řeknou akcie na konec QE?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Největší světové centrální banky již začínají brzdit své programy kvantitativního uvolňování (QE) a po zahájení kvantitativního utahování v USA se svět jako celek už nebude moci spoléhat na novou likviditu, která udržela vyspělou část globální ekonomiky naživu v těch nejhorších časech krize.

Podle korelačních grafů také nové „peníze“ centrálních bank určovaly pohyb cen akcií. V prvním grafu vidíme porovnání síly QE s růstem či poklesem globálního akciového indexu MSCI World. Bloomberg ve spolupráci se Citi předpovídají pokles čistých nákupů aktiv centrálními bankami k nule někdy v polovině příštího roku, kdy by se podle jednoduchého protažení historického vývoje měly akcie po celém světě klesat o více než 40 %.

Porovnání vývoje meziročního růstu akciového indexu MSCI World (mode, pravá osa) a čistých nákupů aktiv centrálních bank (černě, levá osa, v mld. USD za 12 měsíců):


Ano, zastavení QE již nebude podporovat bezbřehý optimismus investorů do rizikových aktiv včetně akcií. Tato korelace v grafu mi ale přijde až příliš jednoduchá na to, aby se vyplnila a my byli skutečně svědky kolapsu akciových trhů.

Zas tak silné zkrátka QE není. Ekonomika i zisky firem, které jsou zásadní pro určení fundamentální hodnoty akcií, mohou růst i bez přímé podpory centrálních bank. Roli veřejného investora do akcií teď navíc přejde na norský státní fond, který kvůli úpravě svého portfolia (a růstu ceny ropy) bude investovat více než 100 mld. USD přímo do akciových trhů.

Tím nechci říci, že akcie nemohou oslabit. Ve středně- až dlouhodobém horizontu si dokonce především u amerických akcií myslím pravý opak. Index S&P 500, který si od zvolení Donalda Trumpa prezidentem připsal dalších 40 %, teď svítí rozžhavenou červenou barvou. Jeho hodnota je takřka dvojnásobná od internetové bubliny na přelomu století. Zisky zahrnutých společností za tu dobu samozřejmě také vzrostly, ale optimismus je aktuálně až příliš velký na to, aby byl potvrzen budoucím vývojem. Zerohedge ve svém grafu trochu ironicky k dnešním hodnotám říká, že o bublinu nejde.

Během následujících 3-5 let proto budeme moci s velkou pravděpodobností nakoupit index S&P 500 v blízkosti 2000 bodů. Ukončení (globálního) kvantitativního uvolňování bude mít na načasování propadu ale velmi malý vliv.

Vývoj akciového indexu S&P 500 a indexu sentimentu trhu (dole):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: Zero hedge, Bloomberg, MT4

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co plánuji obchodovat - long ropa WTI, long GBP/USD a short USD/CAD
    Víra v obchodní dohodu USA vs. Čína drží americké akciové indexy na současných poměrně optimistických úrovních. Případné komplikace, neurčité výsledky jednání, nedohoda apod. pošlou akciové trhy opět dolů. Osobně nevidím do dalších měsíců nic, co by mělo poslat americké akcie výrazněji a na delší dobu nahoru. Spíše naopak, dle mě mnohem více převažují rizika poklesu.
  • Co popřát do následujícího roku
    Každý rok se všichni snažíme najít ta nejlepší slova, kterými popřát lidem kolem sebe to nejlepší. A vždycky to skončí u zdraví, štěstí, peněz, spokojenosti a klidu. Dlouhé přemýšlení, no inovace na konci žádná. A tak i já jsem přemýšlel co popřát obchodníkům, které ještě nepřestalo bavit číst moje příspěvky.
  • Co přichystá traderům ve čtvrtek ECB?
    Jak jsem zmiňoval již v textu z minulého týdne, i přes optimistické predikce přichází do eurozóny oslabení ekonomického růstu. A to především z Německa, exportní lokomotivy, kterou začíná brzdit nedostatek kapacit, silné euro a protekcionistická opatření z USA. Od Francie ani Itálie se nějaké zázračné nakopnutí růstu čekat nedá, takže v Evropské centrální bance (ECB) se budou muset smířit s pomalejší expanzí. Jak tato negativní data ovlivní čtvrteční zasedání ECB a jaký budou mít dopad na kurz eura?
  • Co přinese týden centrálních bank?
    Tento týden se přihlásí o slovo snad všechny důležité centrální banky. Svým posledním letošním rozhodnutím o nastavení měnové politiky si své povinnosti odpracují, aby v předvánočním týdnu už trhy příliš nepobláznily. Ve středu přijde na řadu americká centrální banka (Fed). Ve čtvrtek pak evropská, švýcarská i britská centrální banka a v pátek celý maraton zakončí Bank of Japan.
  • Co přineslo setkání aktivních obchodníků Purple Trading Club?
    Také v červenci jsme jako každý měsíc pořádali naše pravidelné komunitní setkání v Praze. Tentokrát se k nám přidal také Ondřej Hartman a bylo opravdu o čem diskutovat! O čem si obchodníci povídali a jak se na PTC taky dostat? To si povíme v dnešním krátkém shrnutí.
  • Co půjde nahoru spolu s ropou?
    Víkendový útok na saúdskoarabské ropné kapacity rozšířil diskuze ohledně možného prudkého zdražení ropy. Nyní jsou zastaveny exporty z království převyšující 5 milionů barelů denně, což je zhruba 5 % světových dodávek a zároveň více než těžba čtvrtého největšího producenta, Iráku. Vysoká citlivost cen na produkci by pak při déletrvajícím výpadku mohla znamenat zdražení ropy o desítky procent.
  • CopyFX: Poskytování a odebírání signálů na Forexu
    V tomto článku se seznámíme s CopyFX, populární obchodní platformou zaměřenou na copy trading, vytvořenou a nabízenou společností RoboMarkets.
  • Copy trading: O co jde? Porovnání s PAMM a RAMM
    V tomto článku se seznámíme s populárním způsobem obchodování, který vám umožní vydělávat na kopírování obchodů profesionálních obchodníků, neboli tzv. copy trading. Tato metoda je vhodná zejména pro ty, kteří se obchodování nemohou věnovat naplno, ale chtějí profitovat ze zkušeností úspěšných obchodníků.
  • Co řekne Fed na všechny stimuly?
    Nově zvolený prezident Joe Biden se hned po inauguraci vrhnul do prosazování nového stimulačního balíku ve výši 1,9 bilionu dolarů. Akcie sice ještě pořád hýří optimismem, dluhopisoví investoři a měny emerging markets už jsou ale velice nervózní. S takovou dávkou nových peněz na účtech domácností totiž rostou inflační očekávání a všichni jsou zvědaví, jak se k takovému makroekonomickému mixu postaví americká centrální banka (Fed).
  • Co řekne příští týden ECB na silné euro?
    Euro se poprvé za 2 a půl roku dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému dolaru a užívá si nečinnosti Evropské centrální banky, která zatím slovně neintervenovala proti silné měně. Nákup jednotné evropské měny podporuje i vyšší volatilita na finančních trzích, s tím jak roste geopolitické napětí kolem Severní Korey a investoři hledají bezpečné přístavy.
  • Co říká britská libra na brexit?
    Jednání mezi Evropskou Unií a Velkou Británii ohledně pravidel svého rozchodu nabírají na obrátkách a kurz libry na závěry z těchto rokování pravidelně reaguje velmi prudce. Základním scénářem se aktuálně zdá být konsensuální „soft“ brexit a absence negativních zpráv díky tomu táhne libru nahoru.
  • Co říkají měny na akciová maxima?
    Uvolněná měnová politika největších centrálních bank, kterou si aktuálně mohou dovolit realizovat díky klesající inflaci, se odráží také na akciových trzích. Ty ve vyspělých zemí trhají rekordy a otázkou je, jaký dopad má tato situace na měnové trhy.
  • Co říkají nová data o vývoji amerického dolaru?
    Americká centrální banka (Fed) nejspíš v letošním roce nenaplní přání finančních trhů, které očekávají další snížení úrokových sazeb o 0,50 %. Poslední data přicházející z největší světové ekonomiky totiž dávají za pravdu jestřábům, kteří by s uvolňováním měnové politiky raději ještě počkali.
  • Co říká OPEC na ceny ropy?
    Ropa WTI se už několik měsíců obchoduje blízko 40 USD za barel bez výrazného střednědobého trendu. Kartelu OPEC se tak povedlo trh stabilizovat, byť za cenu obrovských škrtů v produkci a ztráty tržního podílu. Je ropa levná nebo naopak ve světle druhé vlny nákazy znovu klesne? Na tuto otázku nepřímo odpovídá měsíční report OPEC.
  • Co s americkými akciemi?
    Akcie na Wall Street se obchodují již několik měsíců bez jasného trendu. Americká centrální banka (Fed) svým výhledem růstu úrokových sazeb i nejistá situace na Ukrajině postavily býčímu trhu stopku. Investoři pak mohou být rádi za zelenou nulu, zvlášť pokud mají prostředky vložené v technologických akciích, kterým se poslední dobou příliš nedaří.
  • Co se děje na euru?
    Evropská měna se na páru s americkým dolarem dostala do výraznějšího býčího trendu a to i navzdory poměrně negativnímu fundamentu v Evropě a velmi pozitivnímu fundamentu na straně druhé v USA. Vezmeme-li v úvahu, jak se euro dostalo na aktuální úrovně a to především díky jednorázovému faktoru, kterým nebyl nikdo jiný, než Donald Trump. Ten opět začal kritizovat americkou centrální banku za zvyšování úrokových sazeb a připomněl, že bude v kritice pokračovat, dokud bude banka zvyšovat sazby, netřeba připomínat jeho nedávné politické trable. Zároveň obvinil ostatní z devalvace měn proti americkému dolaru, to vše dostalo americký dolar pod tlak.
  • Co se děje na trzích? Čeká nás finanční krize?
    Rizika ve světové ekonomice se zvyšují, akcie se obchodují příliš vysoko, čínský růstový dluhově-investiční model už přestává fungovat a nad Evropou se zase stahují mračna. Tyto titulky se v ekonomickém zpravodajství objevují už několik let. Recese ale pořád nepřichází. Je tedy teď něco jinak, co by mohlo zastavit růst globální ekonomiky a způsobit finanční krizi?
  • Co se děje s tureckou lirou?
    Volatilita na turecké liře (TRY) nezná mezí. Prezident Erdogan a jeho družina předvádí extrémní měnový hazard. Po propadu hodnoty o více než 55 % nyní lira prudce posílila a alespoň před Vánoci se její kurz relativně stabilizoval. Jak dlouho to ale vydrží?
  • Co se dělo na zasedání Fedu a co jsme se naučili od Ondřeje Hartmana?
    Včera proběhlo živé vysílání na YouTube kanálu XTB ve spolupráci s jedním z nejúspěšnějších traderů v Česku a na Slovensku, Ondřejem Hartmanem. Hlavním tématem vysílání byly zóny Supportů a Rezistencí. Na toto vysílání navazoval živý komentář s analytiky XTB a hostem Janem Berkou – zde jsme se zaměřili na rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách.
  • Co se ještě nevrátilo na hodnotu před COVIDem?
    Jak si mnozí z nás všimli, extrémně uvolněná měnová i rozpočtová politika v reakci na pandemii pomohla smazat ztráty akciovým indexům během několika měsíců. Stejně tak komodity si za podpory výjimečné poptávky a zpoždění v dodavatelských řetězcích užily nečekanou rally, ať už šlo o průmyslové nebo zemědělské suroviny. Ropa, uhlí, kukuřice, sójové boby – všechny tyto komodity se obchodují výrazně výše v porovnání se začátkem roku 2020.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex