Brexit prozatím poznamenal ostrovní hospodářství na dvou frontách – oslabená libra pomohla domácímu průmyslu a zároveň pozvedla inflaci vysoko nad cíl Bank of England.
Jak je vidět z prvního grafu, průmysl se od hlasování o brexitu dostal za 1,5 roku o 6 % výše, což je na vyspělou zemi typu Británie slušné tempo. Hororové scénáře o okamžitém zastavení investic a propadu do recese se tak nevyplnily a výroba atakuje maxima z předkrizového období 10 let zpět.
Vývoj indexu průmyslové produkce ve Velké Británii:
Díky vyšším exportům se zároveň postupně uzavírá ohromný vnější deficit britské ekonomiky, kterého se investoři obávali. Podle posledních odhadů se schodek běžného účtu v loňském roce snížil z 4,4 % na 3,5 % HDP. Za nebezpečné pásmo, kde hrozí odliv kapitálu a oslabení měny, se přitom považuje už 5 % HDP.
Negativním důsledkem je však vyšší růst cen. Bank of England se určitě na rozdíl od ostatních centrálních bank vyspělých zemí nemusí obávat podstřelování svého inflačního cíle. Přestože již libra meziročně posiluje, růst cen se prozatím nechce vrátit zpět ke dvěma procentům. Bank of England tak již zvýšila úrokové sazby na 0,50 % a další zvýšení zřejmě není daleko.
Meziroční vývoj spotřebitelské inflace ve Velké Británii:
Britská libra tak má silnou podporu a výrazný prostor ke smazání ztrát, které kvůli rozhodnutí o odchodu z Evropské Unie nabrala. Ještě v květnu 2015 se i po velké jízdě amerického dolaru libra v rámci měnového páru GBP/USD držela na vynikajících 1,5920. Dolar v posledních týdnech ztrácí momentum a libra i ostatní měny toho využívají. Pokud se jednání o brexitu nijak výrazně nezaseknou, GBP/USD může směřovat ještě mnohem výše.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, Office for National Statistics, MT4