Akciový index S&P 500 se nyní obchoduje o cca 9 % níže od svých historických maxim na přelomu roku. Na druhou stranu americký dolar si letos připsal ke koruně necelých 7 %, ztráta pro tuzemského pasivního investora kopírujícího tento blue-chips index proto nejsou nijak zásadní.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
V tomto směru ale nemusí být nejlepším nápadem zkusit tzv. „vysedět ztráty“ a čekat na obnovení rostoucího trendu. V korunách jsou totiž americké akcie pořád relativně drahé a dává smysl rotovat na levnější akciové trhy, např. v Japonsku nebo v Německu. Nízké úrokové sazby a především pak oslabené euro a japonský jen dávají větší prostor pro růst zisků exportérů i samotných akcií. S tím se ale pojí větší riziko, především pak pro německé společnosti závislé na přísunu levných energií.
Pokud investorům dává smysl zůstat v „bezpečných“ Spojených státech, vypadá zajímavě sektorová rotace právě směrem ke společnostem těžícím ropu a zemní plyn. Jsou to přesně společnosti jako Exxon nebo Chevron, které profitují nejenom z vysokých cen ropy, ale také z extrémních rafinérských marží. Američtí lídři v těžbě z břidlic nejsou předražení, Exxon se obchoduje s PE 16 a na podobných úrovních jako v roce 2018, kdy byly ceny energií poloviční. Navíc tyto akcie slouží jako diverzifikátor v portfoliu v případě, že by se situace na Ukrajině dále vyhrotila a Rusko bylo vyšachované z evropského energetického trhu.
Vývoj ceny akcie Exxon Mobil Corp. v USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: GoogleCharts, MT4, Exxon Mobil Corp