Nejdůležitější srpnová statistika z trhu práce ukázala na slušný růst pracovních míst o 164 tisíc a především pak zrychlení růstu mezd, které přidaly dva měsíce po sobě 0,3 %. Úterní čísla o červencové inflaci pak také ukázala, že obchodníci se nebojí zvyšovat ceny. Jádrové ceny se také zvýšily o 0,3 % již druhý měsíc po sobě. Navíc nelze říct, že by inflace byla tažená Trumpovými cly, americké dovozní ceny se v červenci meziročně snížily o 1,8 %. Mix statistik ukazuje spíše na silnou spotřebitelskou poptávku ve Spojených státech.
Vývoj meziroční jádrové inflace ve Spojených státech:
Fed se tak po nově příchozích datech nemusí bát, že by svůj 2procentní inflační cíl nějak výrazně podstřelil a ekonomika by jej tlačila do snižování úrokových sazeb. Byť i nadále předpokládám, že americký dolar bude v následujících čtvrtletích slábnout, není z mého pohledu nyní potřeba být v této pozici příliš agresivní. Zvlášť pak na měnovém páru USD/JPY, kde se dá krátká pozice redukovat a část zisků posbírat.
Dnes je na pořadu dne zveřejnění amerických maloobchodních tržeb, průmyslové výroby, dávek v nezaměstnanosti i průmyslových předstihových ukazatelů. Na dolarové frontě tedy bude živo a v případě pozitivního překvapení se můžeme dočkat korekce na USD/JPY směrem vzhůru. Data o spotřebě benzínu a dalších paliv od vládní agentury EIA ukazují na silnou letní motoristickou sezónu. Silný americký spotřebitel tak nejspíš sníží sázky na snížení úrokových sazeb i pravděpodobnost globální recese, o které se v poslední době mluví čím dál tím více.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: eia.gov, MT4, bls.gov, CME, tradingeconomics.com