Prosinec je na burze měsícem paradoxů. Na první dobrou by člověk čekal ve svátečním období nižší objemy, malý zájem investorů a celkový klid. Podobně jako třeba v letních měsících, ačkoli ani ty už nejsou zárukou kdovíjakého burzovního pokoje.
Když si ale investoři berou vánoční dovolenou a chtějí mít od grafů pokoj, nezřídka je něco překvapí. Existuje totiž fenomén známý jako Santa Claus rally, který popisuje vzedmutí primárně akciových a dnes už i kryptoměnových trhů během Vánoc.
Pokud chceme znát exaktní termín, rally začíná nejčastěji kolem 25. prosince, tedy zhruba pět obchodní dnů před koncem roku. Pokračuje pak teoreticky do začátku ledna, kdy splývá s Lednovým efektem (January effect), který je rovněž spojený s nadprůměrným tržním růstem.
Teorií, proč k Santa Claus rally dochází, existuje hned několik. Ta první je spojena s všeobecnou optimistickou náladou, která kolem Vánoc panuje, a která se přelévá i do investičního světa.
Dalším možným vysvětlením pak je, že vzhledem k celkově nižší aktivitě investorů stačí na rozhýbání trhu menší objemy peněz.
Třetí teorie pak velí, že investoři po rozdávání dárků naběhnou na burzu rozhazovat extra cash, investiční poukazy a vánoční prémie, což způsobí větší volatilitu na trzích.
Výskyt vánočního rally samozřejmě není nic automatického, natož stoprocentně předvídatelného. Investoři by ale měli o tomto fenoménu vědět, aby se na něj – pokud chtějí – mohli dopředu připravit. To znamená nastavit případné obchodní příkazy a nehonit všechno na poslední chvíli od vánočního stromečku.
Většině investorů ale doporučuji zůstat přes svátky v klidu. Konec roku vytváří prostor spíše pro bilancování a případné přemýšlení o novoroční investiční strategii. Portfolia porostou i bez nás.
Santa Claus rally navíc někdy předchází lehký prosincový dip, takže v dlouhodobém horizontu se nedá říct, že by byl prosinec pro investory zaručeně skvělým měsícem.
Filip Kalčák