Rozvíjející se ekonomiky zaznamenaly během roku 2018 poměrně signifikantní korekci, což bylo způsobeno různými faktory. Těmi nejskloňovanějšími bylo utahování měnové politiky FEDu, stahování dolarové likvidity a zpevňující americký dolar. Částečně se na korekci podepsaly také rostoucí výnosy z amerických dluhopisů, což je úzce spojeno s utahováním měnové politiky. Většinu emerging markets ekonomik spojuje značný objem dluhů v cizích měnách a posilující americký dolar spojený s odlivem kapitálu z těchto ekonomik také devalvoval jejich měny, což pak následně znamenalo citelné prodražení stávajících dluhů. Byl to právě tok peněz z USA, který byl zodpovědný za volatilitu na emerging markets. Jakmile začal posilovat americký dolar a začaly růst výnosy z amerických dluhopisů, investoři raději volili bezpečnější americké státní dluhopisy a nastal odliv peněz z rozvíjejících se ekonomik.
Rok 2019 by však mohl být pro emerging markets naprosto odlišný. Podmínky na těchto trzích se začínají zlepšovat, ačkoliv nepanuje jasné přesvědčení o absolutní výkonnosti v kontextu se zpomalující ekonomikou USA. Právě zpomalení americké ekonomiky by se mělo dostavit během příštího roku. Odhadují tak přední banky a instituce jako Morgan Stanley na základě vyprchání fiskálního stimulu v podobě daňové reformy. HDP v USA by mělo příští rok zpomalit z letošních 2,9%, které banka odhaduje, na 2,3% a 1,9% v roce 2020. Takové zpomalení by se pochopitelně projevilo na vývoji amerického dolaru, který by poskytl určitou úlevu ekonomikám s velkým objemem dluhů v amerických dolarech. Předpokládaný obrat na emerging markets trzích je jedním z důvodů proč právě Morgan Stanley v příštím roce preferuje spíše akcie těchto ekonomik před těmi americkými. Ve svém reportu banka dále zmínila: „Myslíme si, že medvědí trh je zde téměř u konce a proto začínáme zvyšovat pozice na těchto trzích.“
Mezi trhy emerging markets u kterých lze očekávat příští rok zrychlení ekonomické aktivity jsou země, které na tom nebyly v roce 2018 příliš dobře. Mezi ně patří Brazílie, Thajsko, Indonésie, Indie, Peru a Polsko. Pozadu by nemělo zůstat ani Česko, které výrazně nezpomalilo, i přesto jsme zaznamenaly značný odliv zahraničního kapitálu ze země, což devalvovalo korunu. Právě koruna by mohla v roce 2019 začít opět zpevňovat, jakmile se vrátí na trhy EM pozitivní sentiment. Oproti ostatním měnám má koruna v zádech také rychle utahující se měnovou politiku a stabilní ekonomický růst s velmi nízkou nezaměstnaností.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA