Včerejší finální indexy PMI za eurozónu ukázaly vzestupnou revizi březnových čísel na 53,3 bodu (z prvotních 52,7 bodu). To značí již druhý měsíc zlepšení po sobě a dostatečné vzdálení se od 50bodové hranice značící recesi. Index PMI ve službách, které tvoří přes 70 % HDP eurozóny, je velmi přesným předstihovým indikátorem, když dokázal poukázat na recese roku 2009 i 2012-13 s dostatečným předstihem (viz graf).
Vývoj indexu PMI ve službách v eurozóně:
Růst HDP pro rok 2019 tak zřejmě nebude muset být dále revidován směrem níže a stále by se mohl pohybovat nad 1 %. Na pozitivní reakci ze strany Evropské centrální banky (ECB) to ale zdaleka nestačí. Můžeme čekat, že centrální bankéři ve Frankfurtu budou nyní po skončení kvantitativního uvolňování čekat a doufat ve zvýšení ekonomické aktivity, která by postupem času nastartovala i inflaci.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Jádrová inflace v eurozóně totiž i přes 10procentní meziroční oslabení eura vůči dolaru klesla na 0,8 %. Z tohoto pohledu se nedočkáme žádného zvýšení úrokových sazeb ani v roce 2020, což indikují i dluhopisové trhy, které poslaly výnos 10letého německého dluhopisu zpět do záporných hodnot.
Výnos amerických dluhopisů sice také klesnul, ale stále nabízí na 10 letech 2,50 % p.a. Dluhopisové i penzijní fondy spolu se správci devizových rezerv tak zřejmě budou i nadále držet velkou část svého portfolia v dolarech, byť euro vůči dolaru je z historického pohledu velice levné. Dokud však americký Fed nenaznačí pokles úrokových sazeb, nebo evropský průmysl nenabere druhý dech, měnový pár EUR/USD se bude i nadále pohybovat v dolní části pásma 1,10-1,25, o kterém jsme se pro rok 2019 zmiňovali v celoročním výhledu FXstreet.cz na začátku ledna.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Markit, tradingeconomics.com, MT4