Kartel OPEC totiž stále zadržuje 4-5 milionů barelů denně (mbd), které by bez produkčních kvót proudily na trh (viz graf). I Rusko a další spřátelené země stále těží o dalších 1-2 mbd méně, než na co mají kapacity. Přitom jen část této ropy by totálně zahltila trh a poslala cenu ropy zpět ke 40 USD za barel.
Záleží tedy, jestli země od Nigérie přes Kuvajt a Saúdskou Arábii až po Rusko udrží při rostoucích cenách nervy na uzdě a nebudou chtít své produkční kvóty překračovat. V tomto případě by ještě ropa mohla přidat několik dolarů.
Vývoj těžby kartelu OPEC v tis. barelů denně:
Ze střednědobého pohledu už však přicházejí na řadu i američtí těžaři z břidlic, kteří dokáží během několika měsíců zvednout produkci. K tomu si mohou zahedgovat tyto vyšší ceny po dobu životnosti svého vrtu a pak již mohou s relativně nízkým rizikem zásobovat trh a při absenci velkých hráčů OPEC+ saturovat pomalu rostoucí poptávku s vyšším podílem na trhu.
Není proto pravděpodobné, aby se ropa WTI držela po zbytek roku nad 60 USD za barel, zvýšení nabídky totiž přijde. Poptávka se navíc kvůli zrychlující elektromobilitě i dlouhodobému snížení pracovních cest skrz digitalizaci nemusí vrátit na svou předkrizovou úroveň už nikdy. Dnešní cena se tak z dlouhodobého pohledu může zdát jako férová či lehce nadhodnocená. Podpůrným faktorem pro ropu by mohl být ještě slábnoucí americký dolar, ale ten se již po překvapivě rychlém zotavení americké ekonomiky nechce poroučet na slabší úrovně.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, OPEC monthly report, Peakoilbarell.com