Ještě nedávno byl výhled sazeb v USA do konce roku celkem jednoduchou disciplínou – stačilo se odvolat na slib Jeroma Powella, že počítá se dvěm cuty o 25 bodů do konce roku a bylo hotovo, neboť takto jasně daný „slib“ trhu ze strany guvernéra FEDu se prostě na trhu počítá. Situace se však začala otáčet ve chvíli, kdy se ukázalo, že Trumpovi republikáni dosáhnou velkého vítězství a že jejich pojetí fungování státního rozpočtu bude mít k úsporám zřejmě dost daleko.
Zároveň s tím se trhy nadchly, že ekonomika zase pojede dobře, a to znamená další inflační tlaky. Data se začala zlepšovat už před volbami, když míra nezaměstnanosti zastavila růst a začala naopak klesat.
Obrázek 1 – vývoj míry nezaměstnanosti v USA (Tradingeconomics.com)
Podobně optimisticky vypadá i spotřebitelská důvěra
Obrázek 2 – vývoj spotřebitelské důvěry v USA (Tradingeconomics.com)
Nebo stabilní maloobchodní tržby.
Obrázek 3 – vývoj maloobchodních tržeb (Tradingeconomics.com)
FED tak nemá mnoho důvodů k obavám z deflace a trhy jsou si toho vědomy. V kombinaci s očekávanou fiskální expanzí Trumpovy administrativy pak deflační rizika výrazně padají a trhy začínají uvažovat nad tím, jestli se FOMC rozhodne pro změnu nebo jestli si bude stát za svým výhledem v podobě dvou snížení sazeb do konce roku.
Obrázek 4 – FOMC watch tool (cmegroup)
Co to znamená pro trhy?
Zřejmě zklamaná očekávání. Powell byl překvapivě konkrétní, když definoval trhu svůj výhled na vývoj sazeb a nevnímám jako příliš pravděpodobné, že by si tento výhled rozmyslel. Kredibilita guvernéra FEDu má na trhu mnohem větší hodnotu, než zpožděný cut o 25 bodů, takže momentálně, navzdory rostoucím sázkám na ponechání sazeb beze změny (dosahujícím až téměř 40 %), věřím i nadále spíše cutu o 25 bodů. Powell však varoval, že FED nemusí se snižováním sazeb nijak spěchat a je možné, že se pokles sazeb zastaví dříve, než by se zastavil při jiném výsledku voleb.
Powell také tento týden odmítl komentovat to, jak bude přizpůsobovat monetární politiku výsledku voleb. Nechal se slyšet, že bude reagovat až na to, co se bude v ekonomice dít, že momentálně nechce „ani spekulovat, ani hádat“.
Obrázek 5 – vývoj EUR/USD (metatrader)
Pokud se tak nic nezmění, měli bychom se dočkat cutu o 25 bodů a zklamání těch, kteří počítají s ponecháním sazeb beze změny. Reakce bude o to větší, čím větší budou sázky na ponechání sazeb beze změny – ty budou muset trhy opustit. Dolar tak po rozhodnutí o snížení sazeb může být pod prodejním tlakem, kvůli zklamaným nadějím. Výhled a výkon ekonomiky USA však bude vyvíjet dostatečný tlak na to, aby USD zůstal silný.
Tomáš Kudela
SAB Finance a.s. – měníme trh devizových obchodů