Ruský prezident Vladimír Putin při tiskové konferenci předvedl impozantní marketingový trik, kdy zmínil, že vakcína byla již podána jeho dceři. Rozhodl se tím ponížit spekulace o vážnosti prohlášení a zastínit fakt, že ještě neproběhla třetí fáze testování, která je nejzásadnější a obsahuje tisíce lidí.
Zlato padlo o několik procent a Bitcoin taky, protože obě aktiva z možnosti druhé vlny viru těžily. Zlato navíc klesá zřejmě i kvůli zvyšujícím se nadějím demokratického nominanta na americké křeslo prezidenta.
Rychlý úvod do virologie a schvalování vakcín
Získat vakcínu na vir není vůbec jednoduché. Viry totiž hrozně rychle mutují a imunity se dosahuje tím, že se vakcína podá celé populaci. Každým jedincem, který dá viru možnost se množit, se nebezpečí zvyšuje. Příkladem je v 50. letech vymýcená dětská obrna.
Michael Kinch, expert na vývoj léků v USA, se domnívá, že první generace léků nebude příliš účinná. Matthew Schmidt, expert na Rusko z univerzity v New Haven dokonce tvrdí, že Putin mohl svým trikem poškodit budoucí vývoj vakcín a jejich přijetí. Proč?
Barry Bloom z Harvardské univerzity na tiskové konferenci prohlásil, že „je velmi těžké ji brát vážně, dokud nebude dokončené testování v masivních číslech a nemáme přesná data.“
Přidal se i tiskový mluvčí WHO, který požaduje dodržení „jasně daných procedur.“ Jednoduše shrnuto, buď je to zraněné ego umocněné samotným názvem Sputnik V, nebo nikdo na západě opravdu ve vakcínu nevěří a nehodlá ji před přesným a kontrolovaným testováním aplikovat. To by mělo trvat měsíce, vývoj dalších generací dokonce roky.
Jak bude Bitcoin a zlato reagovat dále?
Jak píšu tyto řádky, ve středu 12.8.2020, tak zlato i Bitcoin shodně rostou. Zlato za těch pár minut vyrostlo o 2 % a Bitcoin taktéž. Možná jde po tom masivním propadu o odraz mrtvé kočky, nicméně cítím potřebu to pro účely komplexního textu zmínit.
Navzdory ruským prohlášením osobně nevidím ve zvučně znějící vakcíně žádný velký krok dopředu. Hlavní je nyní počkat, jak zareaguje Evropská agentura pro léčivé přípravky a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Zatím se vyjádřil pouze bývalý šéf druhého zmíněného úřadu, který prohlásil, že „on by si to nevzal.“
Troufnu si tvrdit, že oba úřady o vakcíně odmítnou diskutovat a brát ji vážně. Evropský, protože jsou stále pochybnosti o jejím testování. Americký, protože „vakcínový nacionalismus“ velí k další podpoře jejich vlastní vakcíny. Výše zmíněný termín jsem si vypůjčil z článku Petera Beaumonta pro Guardian a přijde mi nadevše příhodný.
Slovo závěrem
Tento text slouží jako brífink těm, kteří nechtějí složitě brouzdat do problematiky léků a vakcín. Já jsem skeptický a velkého propadu ceny zlata a BTC kvůli rychlé vakcíně se nebojím. Dokud budou politici světových mocností brát vakcínu jako další závod o měsíc, tak je času dost.
Jiří Makovský