Ruský rubl slaví výročí 700 let
Roku 1316 tverský kníže Michail Jurjevič vyhrál bitvu s Novgorodem a jako kontribuci dostal 5000 rublů. Zápis z tverské kroniky je první doloženou zmínkou o ruských penězích. Je zřejmé, že zúčtování vyžadovalo, aby ruble už nějaký čas existovaly. Je to podobně jako s Moskvou: roku 1147 nevzniklo město, ale první svědectví o něm. Korektní je proto konstatování, že historie ruského rublu čítá nejméně sedm století.
Za tu dobu se v Rusku měnila zřízení a vládci, symboly, hranice i hlavní město, zuřily války a povstání, ale rubl zůstával. Je zvláštní, že výročí zůstává skoro nepovšimnuto.
Zpravodajská stanice BBC na svém ruském webu přinesla v této souvislosti několik faktů a zajímavostí:
1. Ruský rubl je po britské libře nejstarší národní měnou na světě.
2. První mince na Rusi představovaly arabské zlaté dirhamy, které kupci z Orientu přivezli v 8. století, ještě před příchodem Varjagů. Základní zúčtovací jednotkou ale byly veverčí a kuní kůže.
3. Ruble ve 14. a 15. století nebyly mince, ale stříbrné pruty o délce 14 až 20 centimetrů. Moskevský rubl vážil 97,5 gramu, novgorodský 170,1 gramu. Podle lingvistů název rubl vznikl ze slova "rubiť", jak se z prutů odsekávaly kousky stříbra.
4. Existovala ještě hřivna, která v Moskvě odpovídala dvěma rublům, v Novgorodu třináctině rublu. Říkalo se tak zlatým či stříbrným šperkům, které ženy nosily na řetízku nebo šňůrce na hrudi.
5. Měnovému systému v Rusku poprvé vtiskla řád matka Ivana Hrozného Jelena. V roce 1534 zavedla jednotnou stříbrnou kopějku o váze 0,7 gramu. Název má kořeny v zobrazení jezdce s kopím. Existovaly i stříbrné altyny (tři kopějky), groše (dvě kopějky), půlkopějky a čtvrtkopějky. Rubl (100 kopějek) se používal jako zúčtovací jednotka, ale fyzicky se nerazil.
6. Stříbrné ruble se jako mince dostaly do oběhu v roce 1654 za cara Alexeje. Kvůli nedostatku drahých kovů v zemi se razily z jáchymovských tolarů, získaných za vývoz ruského zboží. Na původní znak se vyrazila ruská dvojhlavá orlice a mincím se říkalo "jefimky".
7. Ve stejné době se Rusko seznámilo s inflací. Roku 1656 se vláda rozhodla nahradit chybějící peníze ražením kopějek a pěťáků z uralské mědi, kterých během šesti let vyrobila za 20 milionů rublů. Nastala drahota. Zvláště pobuřovalo, že úřady požadovaly daně ve stříbře, ale platily v měďácích. Roku 1662 v Moskvě vypukla vzpoura a měďáky musely načas zmizet.
8. Roku 1704 car Petr I. začal s ražbou stříbrných rublů o váze 28 gramů. Roku 1764 se podíl stříbra zmenšil na 18 gramů, což vydrželo do revoluce. Stříbrné kopějky a groše Petr stáhl jako "staré vši" z oběhu.
9. V 18. století zhruba polovina peněz v Rusku byla měděných. Když roku 1748 Michail Lomonosov dostal za ódu na carevnu Alžbětu I. 2000 rublů, odměnu v měďácích přepravila desítka povozů.
10. V roce 1771 byl ražen měděný rubl o průměru 76 milimetrů, tloušťce 36 milimetrů a váze 1,024 kilogramu.
11. V prosinci 1825 petrohradská mincovna vyrobila stříbrné ruble s portrétem následníka Konstantina, který na trůn nenastoupil. Existuje pouze osm těchto mincí. Jedna se v roce 2004 vydražila v New Yorku za 550.000 dolarů.
12. Papírové peníze zavedla v Rusku carevna Kateřina II. Bankovky v hodnotě 25, 50 a 100 rublů byly o rozměru 17,5 na 22,5 centimetru.
13. Na konci vlády Kateřiny II. se za papírový rubl dávalo 60 kopějek ve stříbře, po válce s Napoleonem jen 20. Ruský satirik Michail Saltykov-Ščedrin žertoval, že brzy bude možné za rubl dostat jen do držky.
14. Přísná měnová politika s pevným směnným kurzem papírových peněz za kovové se odehrávala v letech 1843-1853 a 1897-1915 za ministrů financí Jegora Kankrina a Sergeje Witteho, jen v prvním případě byl standard stříbrný, ve druhém zlatý.
15. Witte při zavedení zlatého standardu navrhoval přejmenovat rubl na rus, aby vyšel vstříc slovanofilské zálibě Mikuláše II.
16. V 18. století stála slepice jednu kopějku. Tolik si za den vydělal tesař. Za tři ruble byla chaloupka. Před první světovou válkou stála kráva 25 rublů, domek 100 rublů.
17. Bolševici se po uchopení moci chystali zcela zrušit peníze a zlatem dekorovat veřejné záchodky.
18. Za občanské války jako peníze v Jakutsku fungovaly vinné viněty: madeira ztělesňovala jeden rubl, portské 25 rublů. Na Ukrajině ataman bez smyslu pro humor vydal bankovky s nápisem: "Kryto kulkou do hlavy tomu, kdo je nepřijme."
19. Do měnové reformy v roce 1922 stála krabička sirek milion. Tehdy vznikla pro milion přezdívka "citron". V 90. letech "meloun" znamenal miliardu rublů.
20. Sovětský rubl obsahoval zlato (v letech 1950-1961 činil obsah kovu 0,222168 gramu, po roce 1961 pak 0,987412 gramu), ale smysl to nemělo.
21. V letech 1997 až 2010 byla v oběhu pětistovka s vyobrazením Solověckého kláštera, ale bez křížů, jako v dobách, kdy býval stalinským koncentračním táborem, gulagem.
22. Na počest 700 let rublu ve Volgogradu vznikl památník v podobě padesátinásobně zvětšené rublové mince z nerezu, v barvě trikolóry a nápisem Náš rubl nezrezne.
Níže na grafu je vývoj amerického dolaru vůči ruskému rublu za posledních 16 let.
Vývoj měnového páru USD/RUB (měsíční graf - MN):
Zdroj: Reuters, ČTK, BBC, TradingView
Související články
Čtěte více
-
Ruský rubl kvůli napětí mezi Moskvou a Západem klesá, slabé jsou také akcie
Ruský rubl dnes kvůli rostoucím obavám z napětí mezi Moskvou a Západem klesá, oslabují ale i ruské akcie. Rubl se dostal pod zvýšený tlak poté, co náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí se dostala do slepé uličky a že není důvod v nejbližší době znovu zasedat k jednacímu stolu. -
Ruský rubl kvůli novým americkým sankcím oslabil
Ruský rubl dnes kvůli novým americkým sankcím vůči Rusku klesl až o dvě procenta k dolaru a sestoupil na více než pětiměsíční minimum k euru. Později však ruská měna část ztrát smazala. Americký prezident Joe Biden vydal exekutivní příkaz, který od 14. června zakáže americkým finančním institucím účast na primárním trhu s dluhopisy ruské vlády denominovanými v rublech. -
Ruský rubl kvůli vývoji na Ukrajině oslabil
Ruské akcie i rubl dnes prudce oslabily. Důvodem bylo obvinění, že Moskva poslala své vojáky na Ukrajinu, které zvyšuje pravděpodobnost zavedení nových sankcí vůči Rusku. Index moskevské akciové burzy MICEX klesl o 2,1 procenta na 1418 bodů. Dolarový index ruských akcií RTS oslabil o téměř čtyři procenta na 1212 bodů. Ruský rubl (RUB) se vůči americkému dolaru (USD) propadl nejníže od března (měnový pár USD/RUB posílil). -
Ruský rubl opět obnovil prudký pokles
Ruský rubl po svém pondělním prudkém oživení dnes obnovil propad. Měnu stahují dolů obavy z dopadu... -
Ruský rubl oslabil nejvíce od začátku roku, je nejníže od loňského dubna
Ruský rubl dnes oslabil nejvíce od začátku roku a vůči euru i dolaru se ocitl nejníže od loňského dubna. Přispěla k tomu jednak devizová krize v Moskvě, ale také prodej podniků, k němuž v Rusku přistoupily západní firmy, uvedla agentura Reuters. -
Ruský rubl padá na nová minima
Ruský rubl dnes ráno pokračoval v prudkém poklesu na nová rekordní minima. Ruskou měnu nadále sráží propad světových cen ropy a dnes jej zasáhly i další nepříznivé údaje z Číny. Kurz klesl vůči dolaru o tři procenta na 52 RUB/USD. Vůči euru klesl o 2,5 procenta na 64,55 RUB/EUR. -
Ruský rubl po ukončení vojenských cvičení u hranic s Ukrajinou posílil
Ruský rubl dnes stoupl vůči dolaru nejvýše za týden poté, co Rusko naznačilo ukončení vojenských cvičení v blízkosti hranic s Ukrajinou. To zmírnilo obavy trhu z geopolitických rizik, které vzrostly v posledních týdnech. Rubl posílil také k euru a ruské akcie stouply na rekord, uvedla agentura Reuters. -
Ruský rubl se dále propadl vůči dolaru
Ruský rubl se dnes vůči dolaru propadl o více než dvě procenta na nové historické minimum. Jeho kurz tak... -
Ruský rubl se propadl na půlroční minimum
Ruský rubl dnes kvůli dalšímu poklesu cen ropy sestoupil na půlroční minimum, centrální banka ale dala... -
Ruský rubl slábne i přes drahou ropu
Ruské vývozy jsou takřka ze 100 % závislé na ropě a produktech, které na ni mají navázanou cenu... -
Ruský rubl uzavřel blízko rekordního minima
Ruský rubl (RUB) uplynulý obchodní týden oslabil vůči americkému dolaru o 1,5 procenta a týden zakončil blízko... -
Ruský rubl ve volném pádu
Nejprve to byly špatné vyhlídky cen ropy, dopadající na čím dál hůře hospodařící ruskou státní kasu, které tlačily... -
Ruský rubl výrazně oslabil, vrátil se do blízkosti osmiměsíčního minima
Ruský rubl dnes výrazně oslabil, vrátil se tak do blízkosti osmiměsíčního minima z minulého týdne. Odpoledne si americký dolar vůči rublu připisoval více než tři procenta a nacházel se mírně nad 72 rubly. Minulý týden ruská měna oslabila asi o osm procent. Dolů ji tlačí očekávání, že západní sankce na ruskou ropu budou mít negativní dopad na exportní příjmy Ruska, uvedla agentura Reuters. -
Ruský rubl výrazně zpevnil, nachází se na úrovních z doby před válkou
Ruský rubl během dnešního obchodování v Moskvě výrazně zpevnil. Dostal se tak až na nejsilnější úroveň od 11. února, tedy od doby před zahájením ruského útoku na Ukrajinu, napsala agentura Reuters. Sankce uvalené na Rusko vedly k propadu rublu na rekordní minima, později se však ruská měna zotavila. Přispěly k tomu kroky ruských úřadů, například výrazné zvýšení úrokových sazeb či nařízení, aby ruské podnik směňovaly za rubly 80 procent devizových příjmů. -
Ruský rubl vystoupil na pětitýdenní maximum, těží z vysokých cen ropy
Ruský rubl se během dnešního obchodování vyšplhal na pětitýdenní maximum vůči americkému dolaru. Těží z vysokých cen ropy i z vyhlídek na příliv deviz, protože exportéři se připravují na uhrazení daní na konci měsíce, napsala agentura Reuters. Krátce po 14:00 SELČ dolar vůči rublu ztrácel zhruba 1,1 procenta na 95,7 USD/RUB. Během dne sestoupil až na 95,35 USD/RUB, plyne z údajů agentury Bloomberg. -
Ruský rubl zahájil týden růstem
Rubl (RUB) zahájil nový týden růstem vůči euru i vůči americkému dolaru. Ruskou měnu podpořily zejména vyšší ceny ropy a také vládní opatření ke zklidnění situace na finančních trzích. Vzhůru zamířily i ruské akcie. -
Ruský rubl zahájil týden výrazným poklesem
Ruský rubl vstoupil do nového týdne výrazným propadem, dolů ho tlačí klesající ceny ropy. Krátce po... -
Ruský rubl zamířil prudce vzhůru
Ruský rubl po nedávném propadu na nové rekordní minimum zamířil dnes prudce vzhůru. Na začátku... -
Ruský těžař Alrosa zastavil prodej diamantů, chce podpořit klesající ceny
Ruský těžební gigant Alrosa zastavil veškerý prodej diamantů ve snaze podpořit klesající ceny. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg, která tento krok označila za téměř bezprecedentní. Poptávka po diamantech po pandemii covidu-19 obecně oslabila. Ekonomické problémy se projevují mimo jiné tím, že spotřebitelé snižují výdaje za luxusní zboží. Pokles cen komodity se v posledních týdnech zrychlil a kupci v Indii, která je největším odběratelem surových diamantů, vyvíjejí tlak na největší těžaře, aby omezili nabídku. -
Ruský těžař zlata Nordgold plánuje vstup na burzy v Moskvě a Londýně
Ruský těžař zlata Nordgold plánuje uvést své akcie na burzy v Moskvě a Londýně. Firma dnes uvedla, že v úmyslu má i vyplácet dividendy. Podle listu Financial Times (FT) se tak podnik snaží využít obnoveného růstu ceny zlata. Firmu Nordgold ovládá rodina ruského miliardáře Alexeje Mordašova a podnik má aktivity v Rusku, Kazachstánu a ve východní Africe, informovala agentura Bloomberg.