Forex: Výhled na rok 2013
Euro vůči americkému dolaru zahájilo rok 2012 pouze pár desítek pipů pod úrovní 1,3000. I přes negativní sentiment, který měnový pár EUR/USD poslal až k minimu na 1,2042, se eurodolaru podařilo v druhé polovině roku zaznamenat významné zisky a uzavřít rok blízko hodnoty 1,3200. Za celý rok tedy euro vůči dolaru zpevnilo o 1,8 procenta.
Posilování eura, které vzešlo hlavně z oznámení programu OMT (Outright Monetary Transactions) Evropskou centrální Bankou (ECB) ale ve střednědobém horizontu pravděpodobně skončí, protože prvotní nadšení vyprchá a trhy se znovu začnou zaměřovat na makroekonomickou rovinu.
Evropská dluhová krize se nachází v další fázi. Zdá se, že riziko odchodu Řecka (nebo jiné země) z eurozóny je nyní menší (i když samozřejmě stále existuje), prohlubování integrace pokračuje a fiskální unie není jen nedosažitelný cíl několika předních politiků.
I přes neoddiskutovatelné zlepšení situace na trzích, ale eurozóna zůstává ve složité situaci. Tempo kontrakce ekonomiky v průběhu roku vzrostlo, míra nezaměstnanosti neustále atakuje nová a nová maxima (ve Španělsku těžko uvěřitelných 25 %) a PMI indexy služeb i výroby zůstávají hluboko pod hranicí expanze. Očekávat výraznější zlepšení je za dané situace naivní a pouhé zastavení zhoršování by ekonomice bez dalších vlivů mnoho prospěchu nepřineslo.
Za zmínku také stojí prosincová zmínka šéfa ECB Maria Draghiho o diskuzi o možnosti snížit základní sazbu v eurozóně ze současných 0,75 % na další rekordní minimum (pravděpodobně na 0,50 %). Takový krok by vedl k okamžitému tlaku na společnou evropskou měnu, což by mohlo odstartovat její dlouhodobější oslabování.
Nemůžeme ale podcenit ani politickou stránku věci. Tvrdá úsporná opatření totiž v mnoha zemích začínají zvyšovat sociální tlaky, protože procento lidí, kteří už skutečně nemají na čem šetřit se neustále zvyšuje. V takové situaci roste radikalismus a znechucení voliči vybírají populistické kandidáty, kteří by mohli nepopulární úsporné balíčky zrušit. A politická nejistota je jednou z věcí, na kterou reagují finanční trhy obzvlášť silně negativně.
Dalším a stále rostoucím problémem, a to platí především o Spojených Státech, je absolutní paralýza politické scény. Politická rozhodnutí už dávno nemají za cíl problémy řešit, ale pouze je odsunout do budoucna v bláhové naději, že budoucí řešení bude snazší. Neschopní politici bohužel dávají větší a větší důvěru v pomoc centrálních bank namísto toho, aby se snažili strukturální otázky řešit. Kvůli tomuto přesunu zodpovědnosti centrálním bankám nezbývá než dodávat další a další likviditu a tisknout nové a nové peníze na úkor zodpovědných drobných střadatelů, kteří na spořících účtech a dluhopisech nevydělají skoro nic, protože úrokové sazby jsou uměle nastavené na nesmyslně nízkou úroveň.
Ale zpátky k výhledu pro příští rok - monetární politika v zemích G8 zůstane velmi pravděpodobně homogenní i nadále. Proto nebudou aktuální úrokové sazby hrát tak velkou roli a měny budou reagovat spíše na vývoj ekonomických indikátorů. Z tohoto hlediska můžeme poukázat na relativně zlepšující se ukazatele z USA (prozatím ignorujme problémy, které QE a nízké sazby přinesou v budoucnu).
Proto očekávám, že optimismus, který na trzích již několik měsíců existuje a je podporován uvolňovacími programy hlavních centrálních bank během několika týdnů, či málo měsíců vyprchá a poté začne americký dolar opět mírně růst. Podobné posilování dolaru jako jsme viděli v první polovině roku 2012 ale považuji za málo pravděpodobné. V průběhu prvního čtvrtletí je tedy pravděpodobný růst až k hodnotám kolem 1,37 a poté pomalý návrat k 1,30, v extenzi možná až k 1,27.
Technický pohled
EUR/USD
Na týdenním grafu měnového páru EUR/USD se vytvořila velká obrácená formace hlava-ramena. Tato formace sice nepatří k mým oblíbeným, nicméně na tomto grafu jasně naznačuje obrovské místo pro růst. Tradiční způsob obchodování této formace měří vzdálenost od hlavy k neckline a stejnou vzdálenost vyměří jako profit target. V tomto případě by tedy cíl byl nad 1,4400 (na týdenním grafu i minimální nepřesnost značí pohyby v řádu mnoha desítek pipů, takže cílem je spíše zóna mezi 1,43 – 1,45.
Dále si všimněte, že již mnoho let se EUR/USD obchoduje pod dolů mířící trendovou čarou. Ta naznačuje rezistanci, která by měla být velmi silná a v současné době je na hladině 1,4250 - na konci roku 2013 klesne na 1,3850.
Zajímavostí je také poměrně vysoká míra symetrie cyklů, které se od poloviny roku 2008 tvoří na páru EUR/USD.
Seznam cyklických pohybů od poloviny roku 2008:
- Pád 1,60 - 1,23 (přibližně 23%)
- Růst 1,23 – 1,5150 (přibližně 23%)
- Pád 1,5150 – 1,19 (přibližně 21,5%)
- Růst 1,19 – 1,4950 (přibližně 25%)
- Pád 1,4950 – 1,2050 (přibližně 19,5%)
- Poslední růst začal na 1,2050. Pokud budeme počítat s růstem 20%, dostaneme se na hodnotu u 1,44, což překvapivě přesně koresponduje s profit targetem na výše zmíněné formaci obrácená hlava-ramena.
Za zmínku také stojí formace hlava-ramena, která se celkem logicky vytváří na týdenním grafu dolarového indexu (s tím rozdílem, že zde ještě neproběhlo proražení neckline).
Pokud dojde k proražení supportu na 78,00, což očekávám, tak další významnější support je až pod 74,00. Proražení pod tuto zónu se ale vzhledem k divergenci fundamentů mezi USA a EU jeví jako málo pravděpodobné.
USD/JPY
Japonský jen (JPY) výrazně oslabil v posledních čtyřech měsících roku 2012 proti všem hlavním měnám. Velkou měrou k tomu dopomohla rétorika nového premiéra, který spolu s dalšími předními politiky již před volbami kritizoval Japonskou centrální banku (Bank of Japan - BOJ) kvůli nedostatečnému boji proti deflaci a silnému JPY. Na jednání BOJ 21. ledna se pravděpodobně dočkáme dalšího agresivního uvolňování. Trh ovšem toto uvolňování již několik měsíců očekává a proto by mohlo dojít ke klasické situaci "nakup fámu a prodej zprávu". Kdyby BOJ žádné uvolňování neohlásila, tak by došlo k velkému zklamání trhu a JPY by prudce posílil.
USD/JPY pravděpodobně vytvořil dlouhodobé dno a nový cyklus posilování již započal (oslabování JPY). Ekonomická situace a hlavně gigantické zadlužení Japonska by měly v průběhu následujících několika let vést k dramatickému poklesu japonské měny.
Po proražení nad dlouhodobou klesající trendovou čáru v únoru 2012 měnový pár USD/JPY vzrostl a poté konsolidoval. Na konci roku prorazil nad předcházející maxima a dokázal uzavřít nad 200dením klouzavým průměrem (poprvé od konce roku 2007!). Z technického hlediska je také důležité, že se USD/JPY i nadále obchoduje nad rostoucí trendovou čarou a zeleně vyznačeným 100denním klouzavým průměrem. Případná korekce pravděpodobně najde support na 83,50 a silnější support je potom psychologicky důležitá hranice 80,00. Propad pod 78,00 neočekávám.
AUD/USD
Z týdenního grafu vidíme, že měnový pár AUD/USD již dva roky konsoliduje uvnitř pásma 1,10 a 0,97. Od poloviny listopadu vzrostl EUR/USD o více než 600 pipů. Kdežto AUD/USD posílil pouze o 300 pipů, což potvrzuje, že na těchto úrovních již AUD nenabízí výhodnou hodnotu. Proto se domnívám, že jakékoliv návraty k horní části pásma můžeme využít pro otevření střednědobých krátkých (short) pozic. Neočekávám ale, že support zóna kolem 0,97 bude prolomena, takže na těchto hodnotách bychom měli short pozice uzavřít a otevřít dlouhé (long) pozice.
Měnový pár NZD/USD vykazuje s AUD/USD poměrně vysokou dlouhodobou korelaci, takže u tohoto páru můžeme očekávat podobné pohyby. Kvůli dalšímu možnému snižování úrokové sazby v Austrálii se ale AUD jeví jako zranitelnější než NZD.
Zlato
Technicky je na tom zlato podobně jako AUD/USD. Také zlato se totiž obchoduje uvnitř dlouhodobého pásma a ani zde neočekávám jeho výraznější průraz. Avšak namísto prodeje (short) v blízkosti maximálních hodnot se mi jeví vhodnější nakupování (long) u kriticky důležitého supportu kolem 1530 za trojskou unci.
Jak jsem již naznačil, průraz níže neočekávám, ale pokud by k němu došlo, tak je nutné uzavřít krátkodobé long pozice. Pravděpodobně by totiž došlo k velmi rychlému a prudkému propadu. Dalším supportem je totiž až zóna kolem 1300 a potom 1040.
Děkujeme všem čtenářům za projevenou přízeň a do roku 2013 přejeme úspěšné obchodování.
Patrik Urban
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Dokdy bude růst Německá ekonomika?
V Německu se letos opakovaně snížil odhad růstu HDP. Co je příčinou? Co můžeme očekávat do budoucna a jaký to bude mít vliv na akcie a DAX 30? Pokud chcete vědět, čtěte dále... -
Dolar oslabuje. Čekají cenné kovy žně?
Padající inflace a vyhlídky na konec utahování měnové politiky FED. To jsou dvě hlavní příčiny, proč se tento týden dostal Dolar index na nejnižší hodnoty za poslední dva měsíce. Tato zpráva bezpochyby zablikala na radaru nejednoho obchodníka s komoditami. Byl to totiž právě silný dolar, který stál za poklesem cen mnoha komodit a tlačil také na cenné kovy. -
ECB, Fed a jiné? Co vás zajímá?
Evropské QE, Fed, Ukrajina, intervence ČNB - nejen na tato témata jste se jako čtenáři ptali ve spoustě zajímavých e-mailových dotazů, které nám v poslední době došly do redakce. V tomto článku jsme je proto shrnuli i s odpověďmi analytika Tomáše Raputy. -
Ekonomická teorie a realita
Před několika týdny se v diskuzi na vláknu EUR/USD objevil zajímavý příspěvek, ve kterém uživatel poukazoval na rozdíl mezi ekonomickou teorií a aktuálním vývojem na trhu. V příspěvku šlo o to, že ekonomická teorie Parity Kupní Síly předpovídá vývoj na páru EUR USD, který je přesně opačný, než vývoj, kterého jsme byli v průběhu posledního půl roku svědky. Cílem tohoto článku je vysvětlit proč často dochází k tak velkým rozdílům mezi predikcemi ekonomických teorií a aktuálním děním na trhu. -
EMU se poslední roky otřásá v základech
Dnešní článek shrnuje základní údaje o Evropské měnové unii (EMU, eurozóna), jejíž rozšíření o Lotyšsko od 1. ledna 2014 minulý týden formálně potvrdili ministři financí Evropské unie. Podíváme se na historické fundamentální události, které ovlivnily společnou evropskou měnu (euro) a nakonec si představíme možné scénáře dlouhodobého vývoje měnového páru EUR/USD. -
Finanční trhy – výhled roku 2024
Rok 2023 zakončil na velmi pozitivní vlně, kdy investorům přinášely zisky akcie hodnotové i technologické, dluhopisy státní i firemní, zlato i kryptoměny. O to těžší bude takovou rally zopakovat, protože startovací čára roku 2024 už je nastavena poměrně vysoko. -
Forex a komodity: Co přinese rok 2011?
Předpovídat vývoj měnových kurzů je velmi náročné i v krátkém časovém horizontu. Dlouhodobější predikce jsou bohužel většinou nepřesné a odchylka v řádu několika stovek bodů je pro dlouhodobou předpověď běžná. V dlouhodobém horizontu se tedy naplno projeví rozdíl mezi tradingem a investováním - investování bez finanční páky totiž výrazně usnadní schopnost "ustát" několika set bodový drawdown. -
Forex jako loutka centrálních bankéřů
Ve světle posledních událostí, které doprovázely nekonečné diskuze nad nastavením úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) na jejím květnovém zasedání, přinášíme pohled na roli centrálních bank na měnových trzích, který by si žádný fundamentální obchodník neměl nechat ujít. -
Forex: Ohlédnutí za rokem 2012
Z hlediska vlivů na finanční trhy rok 2012 nepřekvapil. Nejdůležitějšími faktory totiž opět byly pokračující... -
Forex Ročenka 2016
V tomto exkluzivním výhledu od společnosti Bossa najdete jednak shrnutí všech podstatných makro-událostí z roku 2015, ale především také výhled na rok 2016, a to z pohledu technické a fundamentální analýzy. Ročenka 2016 je praktickým průvodcem obchodníka pro rok 2016! Ročenku 2016 doporučuje FXstreet.cz! -
Forex: Výhled na rok 2014 (1/2)
O vlivu amerického třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3) na finanční trhy jsem se zmínil již v minulém článku. Lze očekávat, že QE3 bude v průběhu roku 2014 ještě více omezováno a na konci roku plně ukončeno. Pro vývoj na finančních trzích ale bude ještě důležitější roli hrát vlastní důvod, proč omezování tohoto programu v prosinci začalo. Tímto důvodem je relativně solidní vývoj americké ekonomiky, a to zvláště v porovnání s vývojem v Evropě. -
Forex: Výhled na rok 2014 (2/2)
V mém minulém článku jsme si představili možný vývoj forexového trhu pro rok 2014, konkrétně pak predikci dolarového indexu (USDX), eura a britské libry. Dnes se zaměříme na zbytek hlavních světových měn, tedy na japonský jen, švýcarský frank, kanadský, australský a novozélandský dolar. -
Forex: Výhled na rok 2015
Americký dolar má za sebou úspěšný rok. Poprvé od roku 1987 se mu podařilo sbírat zisky vůči všem obchodovatelným měnám. Zato komoditní a evropské měny zažily pořádný výplach. Máme tedy brát loňský rok v tomto ohledu za výjimečný a čekat korekci, nebo se můžeme spolehnout na pokračování tohoto trendu a ziskové pozice nechat otevřené? V tom vám poradí tento výhled na rok 2015 z dílny FXstreet.cz. Na závěr článku se také podíváme na výsledky našich loňských predikcí. -
Forex: Výhled na rok 2016
Uplynulý rok byl ve znamení pokračujícího trendu silného amerického dolaru. Tento trend byl také v prosinci potvrzen historickým zvýšením úrokových sazeb z nulové úrovně. Evropské měny se víceméně stabilizovaly, naopak dno u komoditních měn jsme stále nenašli. Jaký potenciál mají nejvíce obchodované měny v následujícím měsíci? To se dozvíte v novoročním forexovém výhledu z dílny FXstreet.cz. Nechybí také zhodnocení predikce minulého roku. -
Forex: Výhled na rok 2017
S přicházejícím novým rokem si tradičně shrneme uplynulých 12 měsíců a podíváme se, jaký potenciál mají měny i komodity v následujícím roce. -
Forex: Výhled na rok 2018
V dnešní optimistické době, která s sebou nese aktiva nadhodnocená na všech frontách, poskytuje forex jednu z mála příležitostí ke zhodnocení volných prostředků. Vzhledem k tomu, že kurzy měnových párů jsou pouze poměrem ceny dvou měn, dá se u nich také bezpečně spekulovat na pokles (na rozdíl od akcií a komodit). Podívejme se tedy, jaké příležitosti budou nejen na měnových trzích v roce 2018. -
Forex: Výhled na rok 2020
Čeká nás rok plný událostí či procesů, které budou silně ovlivňovat finanční trhy. V USA se dočkáme prezidentských voleb, v eurozóně zase nového přístupu k měnové politice, členové OPEC budou muset ladit přezásobený ropný trh a možná přijde i skutečný brexit. Tradičně se proto podíváme na výhled hlavních měnových párů a dalších hojně obchodovaných aktiv. -
Forex: Výhled na rok 2022
Zatímco v uplynulém roce se investoři nejvíce obávali dopadů pandemie na globální ekonomiku, v roce 2022 bude hlavním tématem inflace a boj s ní skrz růst úrokových sazeb. Předskokanem v krocení růstu cen je Česká národní banka (ČNB), která zvýšila sazby už na 3,75 %. Je tedy jasné, že vítězi budou ty měny, jejichž centrální banky budou prosazovat jestřábí přístup podpořený vyššími úrokovými sazbami. -
Forex: Výhled na rok 2023
V uplynulém roce mezi hlavní témata měnových trhů patřil růst inflace a energetická krize v Evropě způsobená invazí Ruska na Ukrajinu. Centrální banky se snažily balancovat měnovou politiku, bruslit mezi inflací a recesí a nejinak tomu bude i v následujících 12 měsících. Inflace už by měla být díky utlumené poptávce a postupném poklesu cen komodit více pod kontrolou. -
Forex – výhled roku 2019
Volatilita na trzích roste a svět se připravuje na zpomalení globální ekonomiky. Spojené státy, Čína i Evropa porostou letos pomaleji a centrální banky zřejmě budou revidovat svoje optimistické jestřábí prognózy. Kam tyto změny posunou hlavní měnové páry, ropu či zlato? Přečtěte si predikci FXstreet.cz na rok 2019.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |